Ruszają nowe programy dla rolnictwa, służą też ochronie środowiska

Resorty rolnictwa oraz ochrony środowiska uruchamiają nowe programy, które wspierają rolników, ale są też korzystnych dla środowiska. Jeden z nich dotyczy wapnowania gleb – jutro rozpoczyna się nabór wniosków, drugi wytwarzania enegii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

2019-07-31, 14:20

Ruszają nowe programy dla rolnictwa, służą też ochronie środowiska
Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski oraz Minister środowiska, Henryk Kowalczyk podczas wspólnej konferencji prasowej.Foto: Ministerstwo Rolnictwa

Posłuchaj

O nowych programach uruchamianych przez resorty rolnictwa oraz ochrony środowiska wspierających rolników, ale też korzystnych dla środowiska we radiowej Jedynce. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

 − Rolnicy będą mogli  ubiegać się o dofinansowanie do programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie – powiedział minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski

300 mln zł na wapnowanie gleb

Program potrwa do 2023 roku. Przeznaczono na niego 300 milionów zł z pomocy de minimis.

Od 8 lipca można składać wnioski o wsparcie produkcji energii odnawialnej

− Na wszystkie programy proponowane dla obszarów wiejskich trzeba patrzeć kompleksowo. Propozycje resortów środowiska i rolnictwa się wzajemnie uzupełniają  – powiedział minister środowiska, Henryk Kowalczyk. Przypomniał, że od 8 lipca można składać wnioski o dotacje do programu Agroenergia, na budowę  instalacji do produkcji odnawialnej energii przez gospodarstwa rolne.

Również dla obszarów wiejskich przeznaczony jest program ogłoszony razem z ministerstwem energii Mój prąd – przypomniał minister Kowalczyk.

REKLAMA

Program przewiduje wsparcie nie tylko do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, ale i magazyno wanie energii elektrycznej.

Ministrowie podkreślili, że stabilna  i tania energia jest szczególnie ważna dla obszarów wiejskich, bo wyłączenia prądu zdarzają się tam najczęściej.

Celem wszystkich programów dla obszarów wiejskich jest rzeczywiste podniesienie poziomu życia na polskiej wsi, likwidacja ubóstwa energetycznego oraz zapóźnienia względem miast.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej