Obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Uroczystości z udziałem premiera
Widowiskiem historyczno-muzycznym w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla rozpoczęły się uroczystości setnej rocznicy wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego. Wziął w nich udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. Obchody potrwają cały tydzień.
2019-08-11, 19:57
- 100 lat temu wybuchło I Powstanie Śląskie
- W niedzielę w Katowicach rozpoczęły się uroczyste obchody rocznicy, które potrwają cały tydzień
- Wielkie widowisko historyczno-muzyczne oglądał m.in. premier Mateusz Morawiecki
- Wcześniej w katowickiej katedrze odbyła się msza święta w intencji powstańców śląskich
- Kuliminacją obchodów będzie defilada z okazji Święta Wojska Polskiego, która przejdzie ulicami Katowic 15 sierpnia
Widowisko historyczno-muzyczne pt. "W dziewiętnastym roczku, w tym wielkim powstaniu..." wyreżyserował Ingmar Villqist, a za aranżację muzyczną odpowiada Jan Stokłosa. Do udziału w spektaklu zaproszono znanych, związanych ze Śląskiem artystów m.in.: Sonię Bohosiewicz, Olgierda Łukaszewicza, Stanisława Sojkę, Annę Guzik i Sambora Czarnotę.
Powiązany Artykuł
Szef MON: defiladą w Katowicach oddajemy hołd powstańcom śląskim
Organizatorem wydarzenia jest Polska Grupa Górnicza, a patronat nad nim objął metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który w południe przewodniczył w katowickiej katedrze mszy świętej w intencji powstańców śląskich, w znacznej liczbie rekrutujących się spośród górników.
Wielka defilada kulminacją obchodów
Kulminacyjnym punktem obchodów setnej rocznicy wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego będzie defilada z okazji Święta Wojska Polskiego, która przejdzie ulicami Katowic 15 sierpnia. W środę w Mysłowicach będzie można zobaczyć widowisko "Tu się zaczęło".
REKLAMA
W piątek 16 sierpnia, w setną rocznicę, uroczyście zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca miejsce wybuchu I Powstania Śląskiego w Piotrowicach koło Karwiny na terenie dzisiejszej Republiki Czeskiej. Jest to pierwsze tematyczne upamiętnienie Powstań Śląskich ufundowane przez IPN poza granicami kraju.
Dzień później odbędzie się uroczyste odsłonięcie wyremontowanego pomnika Powstań Śląskich w Godowie.
Powiązany Artykuł
W Warszawie uczczono Polaków zamordowanych przez NKWD
Bohaterski zryw Ślązaków
I Powstanie Śląskie było spontanicznym zrywem polskiej ludności, którego celem miało być przyłączenie Górnego Śląska do Polski. W maju 1919 r. na konferencji w Wersalu zadecydowano, że o przynależności atrakcyjnych gospodarczo terenów Śląska przesądzi plebiscyt. Wobec trudności gospodarczych w regionie pracę przerwało 40 kopalń. Górnicy nie otrzymywali pensji, zdecydowali się na strajk generalny. 15 sierpnia 1919 r. przed bramą kopalni Mysłowice zgromadziło się około 3 tys. górników wraz z rodzinami, żądając wypłaty zaległych wynagrodzeń. Niemcy otworzyli ogień, zabijając siedmiu górników, dwie kobiety i trzynastoletniego chłopca.
Wiadomość o masakrze zbulwersowała ludzi i zradykalizowała nastroje społeczne. Powstanie wybuchło 17 sierpnia 1919 r. Walki powstańcze w krótkim czasie objęły powiaty pszczyński, rybnicki, katowicki oraz inne, zamieszkiwane przez znaczny odsetek ludności polskiej. Po początkowych sukcesach oddziałów powstańczych niemiecki Grenzschutz sprowadził posiłki.
REKLAMA
Powstańcy dysponujący bronią ręczną nie byli w stanie przeciwstawić się broni maszynowej, artylerii, samochodom opancerzonym i pociągom pancernym. 24 sierpnia 1919 r. ze względu na beznadziejne położenie oddziałów powstańczych i rosnące represje ze strony władz niemieckich dowódca powstania Alfons Zgrzebniok wydał rozkaz zaprzestania walk.
Uruchomiło lawinę
Powiązany Artykuł
Białoruś: odsłonięto odnowiony pomnik żołnierzy KOP w Wołożynie
I Powstanie Śląskie, choć zakończone porażką, przygotowało grunt pod dwa kolejne zrywy. II Powstanie Śląskie wybuchło rok później, również w sierpniu, a trzecie - w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.). Jego efektem było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska, niż początkowo zamierzano, po marcowym (w 1921 r.) plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem. Powstania Śląskie to jedyne - obok wielkopolskiego - zakończone sukcesem polskie zrywy narodowe.
Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich.
paw/
REKLAMA
REKLAMA