Prace w katedrze Notre Dame odłożone o tydzień. Powodem jest skażenie ołowiem
Zapowiadane wznowienie prac remontowych w paryskiej katedrze Notre Dame zostało odłożone o tydzień. Powodem jest skażenie ołowiem. Tamtejsza prefektura policji ostrzega przed utrudnieniami w ruchu. Do 23 sierpnia dla ruchu pieszego i kołowego będzie zamknięty kwartał wokół świątyni.
2019-08-12, 12:48
Zakłócenia pojawią się także w transporcie zbiorowym. Z ruchu zostanie wyłączona stacja szybkiej kolejki RER leżąca w obszarze objętym akcją usuwania zanieczyszczenia ołowiem. Innymi trasami pojadą niektóre autobusy.
Akcja neutralizacji skażenia ołowiem rozpocznie się we wtorek. Z jej powodu o tydzień odłożono zaplanowane na dziś wznowienie prac remontowych w paryskiej katedrze.
W czasie pożaru 15 kwietnia spłonął dach i iglica świątyni, wykonana głównie z ołowiu. Zdaniem specjalistów, stopiło się około 450 ton tego metalu, a jego trujące dymy i pyły zanieczyściły katedrę i jej otoczenie. Przedstawiciele władz podkreślają teraz, że przed wznowieniem prac trzeba zabezpieczyć ich teren.
Powiązany Artykuł

Odbudowa katedry Notre Dame. Polacy zebrali już blisko 150 tys. zł
W każdym zakamarku katedry zostanie zmierzony poziom skażenia ołowiem, a następnie rozpocznie się jego neutralizacja, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa ludziom, którzy będą pracowali przy odbudowie. Jeśli działania te się nie opóźnią, to prace remontowe zostaną wzniowione za tydzień, 19 sierpnia.
>>> Dowiedz się więcej o pożarze katedry Notre Dame w Paryżu <<<
Pożar katedry Notre Dame, jednego z najważniejszych zabytków Francji, wybuchł podczas prac remontowych. Nikt nie ucierpiał, lecz spłonął dach i iglica świątyni. Przyczyna pożaru nie została do dziś oficjalnie ustalona.
Katedra Notre Dame to jedna z najbardziej znanych świątyń na świecie, symbol Paryża. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345), zasłynęła m.in. dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame"; to w jej murach w 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów. W katedrze znajduje się m.in. relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski.
pb