Zamrożenie cen prądu dla firm i rolników. Ostatnia szansa na złożenie wniosku
To już ostatni dzwonek na złożenie oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Jeszcze tylko do północy mikro- i mali przedsiębiorcy, w tym rolnicy, a także szpitale i jednostki samorządu terytorialnego mogą składać wnioski w sprawie zamrożenia cen prądu. Dzięki temu do końca tego roku będą oni mogli być rozliczani według stawek z czerwca ubiegłego roku.
2019-08-13, 09:30
Posłuchaj
- Dziś mija termin na składanie wniosków dot. cen prądu
- Składać je mogą mikro- i małe firmy, samorządy, szpitale i niektórzy rolnicy
- Dzięki temu do końca roku będą oni rozliczani w oparciu o niższe ceny
- Gospodarstwa domowe mają ceny zamrożone automatycznie
Termin składania oświadczeń został przesuniety m.in. ze względu na sezon urlopowy - z 31 lipca do 13 sierpnia. Teraz jednak jest on ostateczny - podkreśla minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodaje, przesuwając termin o dwa tygodnie resort chciał dać szanse osobom, które w wakacje wypoczywały oraz tym, którzy potrzebowali czasu by zorientować się, że mogą skorzystać z zamrożenia cen.
Powiązany Artykuł

Będą rekompensaty za wzrost cen prądu dla sektora energochłonnego. Ustawa z podpisem prezydenta
Wyrównanie w rachunkach
Po poprawnym złożeniu oświadczenia i jego przyjęciu mali przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z rządowych dopłat do energii. Krzysztof Tchórzewski mówi, że mikro- i małym firmom będzie przysługiwało odszkodowanie, czyli dopłata z Funduszu Różnicy Cen. Zostanie ona wliczona w poczet przyszłych rachunków - odbiorcy energii dostaną jedynie informację od operatora o tym, ile dopłaciło państwo.
Papierowo lub elektronicznie
Dokument można wypełnić i dostarczyć w wersji papierowej swojemu dostawcy energii lub elektronicznie przez internet. Mariusz Majewski, rzecznik prasowy spółki PGE Obrót przypomina, że w oświadczeniu trzeba wskazać wszystkie punkty pobioru energii.
Co ważne, swojego dostawcę powinni odwiedzić także rolnicy, którzy korzystają z innej taryfy niż taryfy G. Chodzi na przykład o gospodarstwa z dużą oborą, hodowlą świń lub prowadzoną działalnością usługową. Konieczność składania oświadczeń dotyczy również proboszczów parafii, których kościoły są podłączone do sieci w ramach taryfy C.
REKLAMA
Oświadczeń nie muszą składać gospodarstwa domowe - tu ceny zamrożone są automatycznie z mocy ustawy.
PolskieRadio24.pl, Jedynka, IAR, md
REKLAMA