"Ekologiczna bomba w Zgierzu" zagrożeniem dla środowiska
Składowiska odpadów poprodukcyjnych - niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne - z dawnych zakładów "Boruta" w Zgierzu stanowią zagrożenie dla środowiska - wynika z oceny Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.
2019-08-13, 15:04
Na początku lipca prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział zbadanie trzech składowisk w Zgierzu: odpadów paleniskowych przy ul. Łukasińskiego, składowiska odpadów poprodukcyjnych przy ul. Miroszewskiej oraz wysypiska odpadów o zwyczajowej nazwie "za Bzurą" przy ul. Struga. W związku z alarmującymi doniesieniami medialnymi o "ekologicznej bombie w Zgierzu".
Powiązany Artykuł
Raport Deloitte na temat kosztów smogu
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] PKN Orlen: roszczenia za zanieczyszczoną ropę po zbadaniu stanu instalacji
NIK zleciła ekspertyzę terenu Instytutowi Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy. We wtorek w siedzibie łódzkiej delegatury NIK przedstawiono pierwsze ustalenia i raporty dotyczące oceny oddziaływania tych składowisk na życie i zdrowie mieszkańców Zgierza i okolic oraz dla środowiska.
Powiązany Artykuł
Brudna ropa z Rosji: są uzgodnienia ws. oczyszczenia rurociągu, pozostaje kwestia odszkodowań
"Do wód gruntowych dostają się fenole, cyjanki, metale ciężkie, siarczany i chlork"
Jak ustalił Instytut, do wód gruntowych w Zgierzu przedostają się fenole, cyjanki, metale ciężkie, siarczany i chlorki. Odcieki zanieczyszczają płytko występujący poziom wód gruntowych i wraz z nimi mogą zanieczyścić wody Bzury.
>>>[ZOBACZ TAKŻE] Bogdan Pęk: rezygnacja z węgla to polityka niezgodna z polską racją stanu
REKLAMA
Instytut podkreśla wyraźnie, iż nie ma obawy zanieczyszczenia wód podziemnych wykorzystywanych do zaopatrzenia w wodę mieszkańców Zgierza i północno-zachodniej części Łodzi. Ujęcie wody, z którego korzystają ci mieszkańcy jest dobrze zabezpieczone przed zanieczyszczeniami. Główny Zbiornik Wód Podziemnych "Niecka Łódzka" jest izolowany od powierzchni terenu warstwą nieprzepuszczalnych pokładów geologicznych. To sprawia, że jest zabezpieczony przed przenikaniem zanieczyszczeń z powierzchni terenu, w szczególności ze składowisk odpadów poprodukcyjnych z byłych zakładów Boruta.
Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców
Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że z badań wynika, że wody gruntowe charakteryzują się wysoką przewodnością elektrolityczną, co wskazuje na dużą ilość rozpuszczonych w nich związków. W wodach tych stwierdzono wysokie zawartości siarczanów i metali ciężkich.
"Poziom wód gruntowych nie jest poziomem użytkowym i nie jest wykorzystywany do zbiorowego zaopatrzenia w wodę, jak i indywidualnego. Dlatego też nie występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców Zgierza i okolic" - mówił Kwiatkowski na spotkaniu z mediami.
pb
REKLAMA