Ruszyły zgłoszenia do V Nagrody Muzeum POLIN. "Odradzająca się pamięć o historii polskich Żydów"
Osoby, organizacje lub instytucje aktywnie działające na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów można do 20 września zgłaszać do Nagrody POLIN. Wyróżnienie przyznaje Muzeum Historii Żydów Polskich. Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz nagrodę finansową.
2019-08-19, 08:39
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Michał Dworczyk: cały czas jesteśmy bardzo ważnym partnerem Izraela
Celem przyznawanej od 2015 r. Nagrody POLIN jest promocja postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich. Laureatami są osoby, organizacje lub instytucje aktywnie działające na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów oraz "przyczyniające się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami".
Kapituła nagrody nominuje, nagradza i wyróżnia osoby, organizacje pozarządowe, instytucje prywatne i publiczne, które w ostatnich latach "wykazały się ważnym, niekonwencjonalnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem, wypowiedzią o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich".
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Ambasador Polski w USA przypomina Amerykanom historię polsko-żydowskich stosunków
"W całej Polsce jest wielu ludzi, którzy działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów. Poprzez Nagrodę POLIN chcemy wyrazić uznanie i wdzięczność za ich pracę. Zależy nam, by pokazać, jak ważne i potrzebne jest to, co robią, bo to właśnie dzięki nim odradza się pamięć o historii polskich Żydów. To oni realnie przyczyniają się do wzajemnego szacunku i zrozumienia między Polakami i Żydami" – podkreśla przewodniczący Rady Muzeum i Sądu Konkursowego Nagrody POLIN Marian Turski.
Etapy konkursu
Konkurs jest złożony z dwóch etapów. Podczas pierwszego zbierane i weryfikowane są zgłoszenia kandydatów. W drugim laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła, w której zasiadają przedstawiciele Muzeum, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, laureaci nagrody z lat poprzednich i przedstawiciele innych organizacji.
Każdy może zgłosić swojego kandydata za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie internetowej polin.pl/nagroda do 20 września. Zwycięzca otrzyma statuetkę – rzeźbę autorstwa Barbary Falender i nagrodę finansową. Kapituła konkursu może również przyznać wyróżnienie. Łączna wysokość nagród pieniężnych w tegorocznej edycji konkursu to 60 tys. zł. Galę wręczenia nagród zaplanowano na 3 grudnia w Muzeum POLIN.
>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Muzyczny hołd dla uczestników powstania w warszawskim getcie
REKLAMA
Jako pierwszy Nagrodę POLIN otrzymał Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie, który od 1998 r. realizuje szereg projektów edukacyjno-artystycznych poświęconych dziedzictwu lubelskich Żydów.
pb
REKLAMA