Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Powstaną centra usług społecznych
Prezydent podpisał w piątek ustawę dotyczącą centrów usług społecznych. - Nasze państwo staje się coraz nowocześniejsze, a usługi społeczne będą robione lepiej – powiedział prezydent Andrzej Duda.
2019-08-23, 16:00
Posłuchaj
W piątek prezydent podpisał ustawę o realizowaniu usług społecznych przez centra usług społecznych.
CUS-y mają być nową jednostką organizacyjną gminy i zarazem nową instytucją lokalnej polityki społecznej, służącą rozwojowi i integracji usług społecznych organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym.
"Odczarowanie stygmatyzacji"
Prezydent podkreślał potrzebę usprawniania procesów świadczenia usług społecznych, aby działały one w sposób nowoczesny, dobrze koordynowany, zintegrowany i jak najbliższy obywatelowi.
Zwracał także uwagę na potrzebę "odczarowania elementu stygmatyzacji, który jest związany z korzystaniem z pomocy społecznej".
REKLAMA
Prezydent zaznaczył, że ustawa powstała "przy współpracy z ministerstwami", a także parlamentem, "bo głosowanie nad tą ustawą było absolutnie głosowaniem ponad podziałami politycznymi". - Nie miała żadnych problemów (...) ani w Sejmie w lipcu, ani w Senacie na początku sierpnia - zaznaczył. Podziękował za parlamentarne dyskusje i sejmowe poprawki podczas wprowadzania inicjatywy w życie.
Powiązany Artykuł
![prezydent Duda PAP 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/aa17fb19-84bc-43bb-b69d-743d08455969.jpg)
Prezydent Andrzej Duda: zależy nam na umieszczeniu usług w jednym systemie
"Powstała dobra ustawa"
- Idziemy tą ustawą absolutnie w awangardzie trendu europejskiego. To mają być usługi społecznie użyteczne, to ma być forma służenia obywatelom, forma budowania, także integrowania społeczeństwa i budowania tym samym społeczeństwa obywatelskiego, z włączaniem w to wolontariuszy, ze stwarzaniem nowych możliwości, z otwieraniem się na obywatela (...), przez samorządy gminne – powiedział prezydent.
Ocenił, że "powstała dobra ustawa, która powoduje, że nasze państwo staje się państwem coraz nowocześniejszym, że to co jest tak ważne, czyli usługi społeczne, a więc to, co samorząd powinien robić dla obywateli, będzie robione u nas dzięki temu lepiej"
REKLAMA
Możliwość, nie obowiązek, samorządów
Utworzenie centrum będzie możliwością, a nie obowiązkiem samorządów. Gminy będą mogły je otworzyć według dwóch trybów. Pierwszy zakłada przekształcenie ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych, wówczas centrum będzie funkcjonowało na obszarze jednej gminy, przejmując przy tym obecne zadania ośrodka pomocy społecznej.
- Ustawa jest tak skonstrowana, żeby zostawić samorządom swobodę, jeżeli chodzi o tworzenie centrów usług społecznych. To nie jest obligatoryjne - powiedział prezydent.
Andrzej Duda wyraził nadzieję na to, że "dobre przykłady realizacji tej ustawy wpłyną na to, że tych centrów usług społecznych będzie coraz więcej", a kolejne jednostki "będą widziały, że sprzyja to poprawie dostępności usług społecznych, sprzyja funkcjonowania samorządu" oraz "optymalizuje koszty świadczenia" takich usług.
Współpraca z gminnymi ośrodkami
Powiązany Artykuł
![muller 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/5167ce9e-5a04-4140-b969-4d345cf4ca0d.jpg)
Rzecznik rządu ujawnił, kiedy zostaną ogłoszone propozycje programowe
>>>[POLSKIE RADIO 24] "Kwadratura kultury". Sposoby powrotu do społeczeństwa
REKLAMA
Drugi tryb zakłada utworzenie centrum, na podstawie porozumienia władz gminnych, dla dwóch lub większej liczby gmin, wówczas centrum będzie funkcjonowało obok gminnych ośrodków pomocy społecznej, współpracując z nimi.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r.
msze, PAP
REKLAMA