Bartosz Pilitowski: są lepsze opinie o wyrokach, ale gorsze o traktowaniu przez sądy
- Z badań wynika, że w postrzeganiu sądownictwa zmienia się to, że ludzie mają lepszą opinię na temat wyroków wydawanych przez sądy, natomiast zwiększa się odsetek osób, które twierdzą, że sądy traktują ludzi źle - mówił Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska w Polskim Radiu 24.
2019-08-23, 16:45
Posłuchaj
W związku z doniesieniami medialnymi o aferze wokół Ministerstwa Sprawiedliwości i sędziów związanych ze stowarzyszeniem Iustitia ponownie w centrum zainteresowania opinii społecznej znalazło się zagadnienie oceny sędziów i wymiaru sprawiedliwości przez obywateli.
Powiązany Artykuł
Minister sprawiedliwości: sędziowie nie są nadzwyczajną kastą
Na temat tego, jak sądownictwo oceniają ludzie, którzy z sądami mieli bezpośredni kontakt, mówił w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Court Watch Polska Bartosz Pilitowski.
Sędzia kazał czołgać się oskarżonemu
Na początku Bartosz Pilitowski został zapytany o głośną historię dotyczącą niepełnosprawnego oskarżonego, który musiał czołgać się po sali sądowej, bo sędzia nie zgodził się na pomoc sanitariusza lub policjanta.
- Te informacje, że osoba oskarżona bez nogi stawała przed łódzkim Sądem Okręgowym się potwierdziły. Ta obserwacja była autorstwa naszego wolontariusza. Fundacja ma takich wolontariuszy w całej Polsce. Wysyłamy ich na przypadkowe rozprawy oraz na te, na które ktoś nas zaprosi, po to, żeby sprawdzać nie tylko to, czy wyroki są wydawane zgodnie z prawem - to kontrolują potem same sądy - ale także czy ludzie są traktowani z godnością - wyjaśnił.
REKLAMA
Prezes Fundacji Court Watch Polska potwierdził, że wydarzenia, w których oskarżony został poproszony o podejście do stołu sędziowskiego mimo braku nogi, miały miejsce.
Uchybienia godności osób stających przed sądem się zdarzają
Bartosz Pilitowski zaznaczył, że gorsząca historia z niepełnosprawnym oskarżonym jest pewnym ewenementem, jednak różnego rodzaju uchybienia godności ludzkiej w sądach zdarzają się bardzo często. Podkreślił także, że mają one miejsce nawet pomimo obecności widowni na rozprawach. W znacznym stopniu wpływa to na postrzeganie sądów i opinię o wymiarze sprawiedliwości.
- Z badań socjologicznych wynika, że to, co zmienia się w postrzeganiu sądownictwa po tym jak człowiek ma kontakt z sądem, to fakt, że ludzie mają lepszą opinię na temat wyroków wydawanych przez sądy, natomiast zwiększa się odsetek osób, które twierdzą, że sądy traktują ludzi źle - podkreślił.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Debata poranka. "Jedna pani to nie farma trolli"
Prezes Fundacji zaznaczył także, że często nawet niespodziewana surowość wyroku niekoniecznie wpływa negatywnie na opinię o sądownictwie. Zdarzają się sytuacje, że osoby, których wyrok był po ich myśli, wychodzą z sądu z przekonaniem, że byli traktowani poniżająco. Z drugiej strony osoby otrzymujące nawet surowszy wyrok, niż się spodziewały, potrafią przyznać jego sprawiedliwość, jeśli były potraktowane z godnością.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Rozmowę prowadził Antoni Trzmiel.
REKLAMA
Polskie Radio 24/jmo
***
Data emisji: 23.08.2019
Godzina emisji: 15:33
REKLAMA
Polecane
REKLAMA