Abp Marek Jędraszewski: w imię wolności walczy się z człowiekiem, małżeństwem i rodziną

- Walczy się dziś z człowiekiem wmawiając mu, że jest wolny. Walczy się z jego osobową godnością, ukazując go jako istotę, która żyje tylko i wyłącznie seksem i to w najprzeróżniejszych, odbiegających od ludzkiej natury konfiguracjach - mówił w sobotę w Myślenicach abp Marek Jędraszewski.

2019-08-24, 14:51

Abp Marek Jędraszewski: w imię wolności walczy się z człowiekiem, małżeństwem i rodziną
Arcybiskup Marek Jędraszewski . Foto: Zrzut ekranu z serwisu youtube.com/Maskacjusz TV
  • W Myślenicach odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia koronacji tutejszego obrazu Matki Bożej.
  • Podczas mszy homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski.
  • Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami - mówił metropolita krakowski.

Na myślenickim Rynku odprawiona została msza święta w 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił właśnie arcybiskup Krakowa.

Homilia na uroczystościach 50-lecia koronacji obrazu MB Myślenickiej

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, nawiązując do wydarzeń sprzed ponad 50 lat, przypomniał w homilii, że biskupi polscy podczas Soboru Watykańskiego II prosili papieża o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła, a liczne koronacje obrazów Matki Bożej w Polsce w latach 60. wpisywały się w doświadczenie Kościoła, który zmagał się z ateistycznym systemem komunistycznym i "uciekał się pod szczególną opiekę Matki Bożej".

Powiązany Artykuł

Abp-Marek-Jedraszewski-pap-1200.jpg
Abp Jędraszewski: nie dopuśćmy, by Maryja przestała być naszą Matką i Królową

- Wydarzenie sprzed 50 lat - koronacja obrazu Matki Boskiej Myślenickiej - wpisywała się bardzo głęboko w to właśnie doświadczenie zmagań, bo wytoczono chrześcijaństwu śmiertelną walkę w myśl komunistycznego dogmatu, że religia to opium dla ludu - mówił abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski mówił, że w czasach komunizmu odrzucono "to wszystko, co związane jest z transcendencją, z wiarą w Boga i przywiązaniem do Kościoła" i trwała walka z człowiekiem, małżeństwem i rodziną, co wyrażało się - jak wskazał hierarcha - m.in. w powszechnym dostępie do aborcji i łatwo osiągalnych rozwodach.

REKLAMA

"Dziś walczy się z człowiekiem tak jak walczono w komunizmie"

- Czas zmagań bynajmniej się nie skończył - mówił abp Jędraszewski. - Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami. Ideologie ateistyczne, odrzucające prawdę o Bogu, który stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę i który stworzył ich na swój obraz - powiedział metropolita krakowski.

Dodał, że "jeżeli odrzuca się Boga, idą za tym groźne konsekwencje odnoszące się do człowieka".

- Walczy się dzisiaj z człowiekiem wmawiając mu, że jest wolny; walczy się z jego osobową godnością, ukazując go jako istotę, która żyje tylko i wyłącznie seksem i to w najprzeróżniejszych, odbiegających od ludzkiej natury konfiguracjach. Walczy się także z małżeństwem i rodziną. Zwłaszcza z małżeństwem, które traktowane jest jako przejaw walki i ucisku kobiety przez mężczyznę. Nowa forma walki klas - mówił arcybiskup Krakowa.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Abp Jędraszewski: małżeństwo staje naprzeciw ideologii gender

REKLAMA

Według niego, "walczy się także z polskim narodem i jego kulturą mającą taką wspaniała tradycję". - Kulturą, która nas ocaliła jako naród i dała powód do poczucia suwerenności - mówił abp Marek Jędraszewski.

Dodał, że czas jest wyjątkowy i wyjątkowa jest odpowiedzialność za "to, co uczynimy z sobą, z narodem, z państwem, z przyszłością państwa i Kościoła w Polsce".

Nuncjusz apostolski: wyrazy współczucia od papieża po tragedii w Tatrach

W związku z tragiczną w skutkach burzą, która w czwartek przeszła nad Tatrami, nuncjusz abp Salvatore Pennacchio przekazał w imieniu papieża Franciszka wyrazy współczucia dla rodzin wszystkich ofiar i jego zapewnienie o modlitwie w intencji poszkodowanych, szczególnie dzieci. W sobotniej uroczystości uczestniczył m.in. wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Abp Marek Jędraszewski: nałożony na mnie paliusz to wezwanie do wierności Ziemi Krakowskiej

REKLAMA

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka z PiS przypomniał podczas uroczystości, że 19 sierpnia radni Myślenic na nadzwyczajnej sesji przyjęli uchwałę o zawierzeniu dalszych losów miasta i gminy Myślenice opiece Najświętszej Maryi Panny - Pani Myślenickiej.

- Tą decyzją, jako wspólnota samorządowa, wpisujemy się w głos poprzednich pokoleń - powiedział Jarosław Szlachetka. Aktu zawierzenia dokonał w sobotę abp Marek Jędraszewski.

Historia koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej

Poczta Polska z okazji 50-lecia koronacji obrazu wydała kartkę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. W prawym górnym rogu na znaczku jest wizerunek Matki Bożej Myślenickiej, a w części ilustracyjnej kartki fotografia przedstawiająca metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę podczas koronacji tego obrazu.

Doszło do niej 24 sierpnia 1969 r. Mszy św. przewodniczył ówczesny metropolita poznański abp Antoni Baraniak, a korony papieskie nałożył na obraz metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła.

REKLAMA

W 1983, gdy obchodzono 350-lecie powstania sanktuarium maryjnego w Myślenicach, doszło do włamania i kradzieży koron. Nowe zostały poświęcone przez Jana Pawła II podczas mszy św. na krakowskich Błoniach 22 czerwca 1983 r., a ponownej koronacji dokonał kard. Franciszek Macharski.

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej