Sejm uchwalił ustawę o państwowej komisji ds. pedofilii

Sejm uchwalił w piątek ustawę o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15. Pierwszy raport komisja ma opracować w ciągu roku od dnia wejścia ustawy w życie.

2019-08-30, 21:32

Sejm uchwalił ustawę o państwowej komisji ds. pedofilii
Mężczyzna miał wykorzystać seksualnie 9 dziewczynek. Jedna z ofiar próbowała popełnić samobójstwo. Foto: Shutterstock/ambrozinio

Powiązany Artykuł

Pedofilia 1200 shutterstock.jpg
Działania służb i rola dziennikarzy w sprawach dotyczących pedofilii. "To bardzo trudne tematy"

Za ustawą głosowało 401 posłów, sześciu było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie przyjęli poprawki PiS zgłoszone podczas drugiego czytania. Jedna z poprawek doprecyzowała, że członkiem komisji ds. pedofilii nie może być m.in. radny, wójt, burmistrz, prezydent miasta oraz członek zarządu powiatu lub województwa. Poprawki dotyczyły też m.in. konsekwencji odmowy udzielenia odpowiedzi na pytania zadawane w toku wysłuchania.

Do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Komisja będzie też identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.

Komisja jako organ niezależny od innych organów władzy państwowej

Powiązany Artykuł

PAP Mariusz Dzierżawski 1200.jpg
Do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy inicjatywy "Stop Pedofilii"

Sprawa dotyczy zaniedbań i zaniechań organów państwa, organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z kulturą fizyczną, wypoczynkiem i leczeniem, a także samorządów zawodowych, kościołów oraz związków wyznaniowych, w tym kościelnych osób prawnych oraz osób prywatnych. Zadaniem komisji będzie również prowadzenie działalności prewencyjnej i edukacyjnej.

Komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej. Ma się składać z siedmiu członków: trzech – powołanych przez Sejm większością trzech piątych w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów; jednego – powołanego przez Senat większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów, a także po jednym członku powołanym przez prezydenta, premiera i rzecznika praw dziecka.

Członkowie komisji będą musieli m.in. posiadać wyższe wykształcenie prawnicze, medyczne lub psychologiczne oraz "cieszyć się nieposzlakowaną opinią". W komisji nie mogą zasiadać m.in. posłowie, senatorowie, posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz osoby zajmujące kierownicze stanowisko państwowe.

REKLAMA

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej