Gdańsk: rocznica zawarcia porozumień Sierpniowych. Powstanie Instytut Dziedzictwa "Solidarności"

W Gdańsku trwają obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku. Uroczystości zainaugurowała msza święta w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Następnie, w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej, zaplanowano powołanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

2019-08-31, 13:31

Gdańsk: rocznica zawarcia porozumień Sierpniowych. Powstanie Instytut Dziedzictwa "Solidarności"
Piotr Duda, premier Mateusz Morawiecki i Paweł Mucha. Foto: Twitter/ @PremierRP Kancelaria Premiera

Posłuchaj

Abp. Sławoj Leszek Głódź: dzięki "Solidarności" Kościół odzyskał należne mu miejsce (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • W Gdańsku trwają obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność"
  • Uroczystości rozpoczęłą msza święta
  • Zaplanowano powołanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności
  • Rocznicowe obchody zakończy uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w Sali BHP Stoczni Gdańskiej

Powiązany Artykuł

solidarność1200.jpg
39. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

W mszy w bazylice nieodłącznie związanej z działalnością opozycji z czasów PRL i historią "Solidarności", udział biorą m.in. premier Mateusz Morawiecki, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś oraz szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Złożenie kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II

Jeszcze przed rozpoczęciem nabożeństwa, premier złożył kwiaty przed – stojącym w sąsiedztwie bazyliki - pomnikiem Jana Pawła II.

Homilię w czasie uroczystej mszy wygłosił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. - To dzięki Wam, kiedy "Solidarność" weszła zdecydowanie i szeroko na scenę polskiego życia, wtedy, po latach komuny, Kościół zaczął zajmować należne mu miejsce w przestrzeni publicznej - mówił abp Głódź.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jedno z najważniejszych porozumień w historii Polski

REKLAMA

Po nabożeństwie jego uczestnicy przejdą ulicami Gdańska pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie złożone zostaną kwiaty.

Uroczyste posiedzenie NSZZ "Solidarność"

Rocznicowe obchody zakończy uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie zaplanowano wystąpienia premiera Morawieckiego oraz przewodniczącego Dudy. Minister Paweł Mucha ma z kolei odczytać list od prezydenta Andrzeja Dudy.

W Sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisana zostanie także umowa między "Solidarnością" a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołująca Instytut Dziedzictwa Solidarności, który ma dbać o pamięć i promocję dorobku Solidarności lat 80. XX wieku.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Pamiętaj to Solidarność: działacz opozycji PRL o wydarzeniach Sierpnia '80

REKLAMA

Obchody 39. rocznicy Sierpnia’80 organizują też w sobotę władze Gdańska oraz Europejskie Centrum Solidarności (ECS). W ECS zaplanowano wręczenie Medali Wdzięczności - nagrody ustanowionej w 30. rocznicę narodzin Solidarności, a przyznawanej obcokrajowcom, którzy wspomagali Polskę w jej trudnej walce o wolność i demokrację w czasie komunistycznej dyktatury. Medale Wdzięczności otrzymają trzy osoby, w tym wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Międzynarodowa debata o statusie samorządów

W sobotę w ECS odbędzie się też międzynarodowa debata na temat statusu samorządów w polityce krajowej i globalnej. W programie dyskusji będzie m.in. prezentacja 21 postulatów polskich samorządowców na rzecz wzmocnienia roli samorządu, adresowanych do rządu.

Latem 1980 roku w Polsce doszło do strajków będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. Największy - zorganizowany przez Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża - rozpoczął się 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej. Strajkujący żądali m.in. przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, podwyżek płac, wybudowania pomnika ofiar Grudnia 1970 r. Z czasem do strajkujących w stoczni zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z innych miast.

Porozumienia kończące strajki

30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

REKLAMA

>>> [CZYTYAJ TAKŻE] Działacz opozycyjny w PRL: pielęgnujmy idee "Solidarności"

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej