Rocznica porozumień sierpniowych. W Gdańsku powstał Instytut Dziedzictwa Solidarności.
"Solidarność", we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołała do życia Instytut Dziedzictwa Solidarności. Umowę w tej sprawie podpisali w historycznej Sali BHP w Gdańsku przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda i wiceminister kultury Jarosław Sellin.
2019-08-31, 17:56
Posłuchaj
Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministra kultury Jarosława Sellina w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". Była to główna część obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
Powiązany Artykuł
![Morawiecki gdańsk pap-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/e5a26046-9ee3-485c-92fc-75d4d9ea8cb3.jpg)
Obchody 39. rocznicy Sierpnia 80. Premier złożył kwiaty przed Stocznią Gdańską
Powstał Instytut Dziedzictwa Solidarności
Podczas uroczystości powołano również do życia Instytut Dziedzictwa Solidarności. Ma on dbać o pamięć i dorobek "Solidarności" oraz promować jej dziedzictwo.
Wiceminister Jarosław Selin w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił, że potrzebne jest wzmocnienie ochrony dziedzictwa "Solidarności".
- To będzie instytut, który będzie poprzez klasyczne metody, wystawy, konferencje i seminaria [...] będzie promować ten kawałek polskiej historii, jakim była dekada lat 80. Będzie też przypominać korzenie, bo korzenie są oczywiście głębsze - mówił wiceminister.
REKLAMA
Zadania, jakie będzie spełniał Instytut Dziedzictwa Solidarności, miało realizować Europejskie Centrum Solidarności. "Solidarność" twierdzi jednak, że instytucja ta jest obecnie tylko miejskim centrum i nie promuje idei związku. Zarzuca jej także upolitycznienie.
Jarosław Sellin nie chciał oceniać istniejącego w Gdańsku ECS. Podkreślił jednak, że nowy Instytut będzie odnosić się do wartości, które bliskie były uczestnikom strajków w 1980 roku.
Zadania Instytutu Dziedzictwa Solidarności
Instytut Dziedzictwa Solidarności ma się zajmować upamiętnianiem i promowaniem dziedzictwa historycznego NSZZ "Solidarność". Nowa instytucja ma inicjować przedsięwzięcia kulturalne, społeczne i naukowe nawiązujące do tradycji "Solidarności", wspierać badania historyczne i naukowe, włączać się w działania edukacyjne w duchu wartości "Solidarności".
REKLAMA
Instytut ma też upowszechniać w świadomości międzynarodowej polskiego wkładu w obalenie systemu komunistycznego w Europie. Finansowanie placówki zapewnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rada Instytutu składać się będzie z 21 osób. Wśród nich są: Sławomir Cenckiewicz, Barbara Fedyszak-Radziejowska, Andrzej Gwiazda, Adam Hlebowicz, Michał Karnowski i Andrzej Kołodziej.
jmo
REKLAMA