Targi w Kielcach: ważne porozumienie na linii Polska-USA ws. pocisków przeciwpancernych
Ministerstwo Obrony Narodowej wystąpiło do USA o przygotowanie oferty przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin i pięciu samolotów transportowych Hercules. Resort podpisał też umowy z Polską Grupą Zbrojeniową na dostawę sprzętu dla Wojsk Lądowych i WOT.
2019-09-03, 11:35
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Przelot F-35 i latającej cysterny. Otwarcie targów obronnych w Kielcach
W podpisaniu zapytania ofertowego do amerykańskiej Agencji ds. Współpracy Obronnej oraz umów zwartych przez Inspektorat Uzbrojenia z PGZ wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przybył na rozpoczynający się w Kielcach Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.
- Zobacz także: Litwa: myśliwce NATO przechwyciły 11 rosyjskich samolotów
Polska chce kupić 60 wyrzutni i 180 przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Szef MON podkreślił, że broń, przeznaczona dla WOT, nie ma zastąpić pocisków Spike.
Zapytanie ofertowe dotyczy też pięciu samolotów transportowych C-130 Hercules z nadwyżek amerykańskiego sprzętu wojskowego. Mariusz Błaszczak powiedział, że chodzi o maszyny młodsze niż używane obecnie przez polskie Siły Powietrzne, zaznaczył, że zgodę wydał Kongres USA.
Powiązany Artykuł
Szef MON o nowym wozie bojowym Borsuk: wojsko długo czekało
Sprzęt, który wspomoże Wojska Lądowe i WOT
Sprzęt kupowany od spółek PGZ na potrzeby Wojsk Lądowych i WOT, to 16 mobilnych radarów Bystra, dwa wozy dowodzenia na platformie KTO Rosomak dla nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz gogle noktowizyjne, noktowizory strzeleckie, lornetki noktowizyjne i celowniki termalne.
Szef MON wziął też udział w prezentacji prototypu nowego pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk, który ma zastąpić wozy BWP-1.
REKLAMA
pb
REKLAMA