Szykujmy się na drastyczne zmiany. Pogodowy rollercoaster poważnie namiesza

Tegoroczny luty najcieplejszym lutym w historii pomiarów? Nie tym razem. Mimo wszystko średnia temperatur będzie powyżej normy. Ile dokładnie? IMGW szacuje, że będzie to około 2,5 stopni Celsjusza.

2025-02-01, 10:55

Szykujmy się na drastyczne zmiany. Pogodowy rollercoaster poważnie namiesza
Mapy pogodowe przedstawiające prawdopodobieństwo opadów śniegu oraz temperatur. Foto: screen WXCharts

Pogoda na luty. Zima całkiem odpuści?

- Patrząc na prognozę pięciotygodniową, to pierwszy tydzień lutego ma być termicznie w normie, chociaż jeszcze na północy i północnym wschodzie te wartości będą wyższe, niż powinny być notowane. W drugim tygodniu podobna sytuacja, natomiast w trzecim i czwartym - znów temperatura powyżej normy - powiedział Polskiemu Radiu rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Tegoroczny luty nie będzie najcieplejszym lutym w historii pomiarów IMGW. Rekord należy do 2024 r. - wtedy temperatura była wyższa o ponad 6 stopni. - Był to miesiąc cieplejszy niż statystyczny marzec czy nawet początek kwietnia zeszłego roku - powiedział Walijewski.

Średnie miesięczne temperatury powyżej normy i brak opadów zwiększają ryzyko wystąpienia suszy hydrologicznej. Niskie przepływy wody w rzekach obserwowane są aktualnie na wschodzie województwa warmińsko-mazurskiego i w zlewni Pisa na Podlasiu.

REKLAMA

Pogoda. Wir polarny mocno namiesza

Poważnie namieszać może też wir polarny. Im jest silniejszy, tym większa szansa na to, że będzie trzymał w "garści" zimne powietrze na dalekiej północy, a nad resztę regionu - w tym Polskę - sprowadzi umiarkowanie ciepłą zimę. Przyniesie też jednak trochę ochłodzenia. Szczegółową analizę przeprowadzili eksperci z Severe Weather.

Zmiany widać już w prognozach długoterminowych. Początkowo niezwykle optymistyczne prognozy na luty zostały więc niejako "schłodzone" przez wir polarny. I to samo może dotyczyć marca.

Wir polarny to układ niskiego ciśnienia wirującego nad biegunami Ziemi, a jego występowanie związane jest z mroźnym klimatem rejonów polarnych. Zjawisko to pojawia się na obu biegunach Ziemi, zarówno nad Arktyką, jak i nad Antarktydą.

Czytaj także:

Gdzie pada? Radar pogodowy w czasie rzeczywistym:

Źródło: Polskie Radio/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej