Amerykańskie spółki kupią 20 tysięcy ton polskiego trotylu

Amerykanie kupią więcej trotylu z polskiej fabryki w Bydgoszczy do produkcji bomb lotniczych dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. Firma Nitro-Chem trzeci rok współpracuje ze spółkami zza oceanu i dostarcza materiały wybuchowe.

2019-09-04, 22:04

Amerykańskie spółki kupią 20 tysięcy ton polskiego trotylu

Posłuchaj

John Coney: przez ostatnie trzy lata udało się bezpiecznie wyeksportować do USA 25 tysięcy ton trotylu (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Ponad 20 tys. ton trotylu dostarczył bydgoski Nitro-Chem amerykańskiemu producentowi bomb lotniczych MK 84
  • – To przykład współpracy amerykańskiego i polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedziała ambasador USA Georgette Mosbacher

W trakcie targów obronnych w Kielcach przedstawiciele amerykańskich firm zapowiedzieli na specjalnej konferencji, że nowy kontrakt w ramach programu MK-84 przewiduje dostawę 20 tysięcy ton polskiego trotylu.

Kolejna umowa

Bydgoska firma będzie go dostarczać do USA do 2022 roku - zapowiedział John Coney z Paramount Enterprises, firmy odpowiedzialnej za transport polskich materiałów wybuchowych. Przypomniał, że współpraca z Nitro-Chem trwa od 2017 roku. 

- Przez ostatnie trzy lata udało się, dzięki współpracy z prezesem Kozłowskim, bezpiecznie wyeksportować do USA 25 tysięcy ton trotylu na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych. Warto podkreślić, że kontrakt ten opiewał na kwotę ponad 100 milionów dolarów, które zostały zainwestowane w Polsce - podkreślił. 

"Czekamy na więcej przykładów takiej współpracy"

Kolejna umowa z Amerykanami będzie podobnej wartości. Obecna na konferencji ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher powiedziała, że umowa z polską spółką to jeden z przykładów dobrej współpracy obu krajów w zakresie obronności.

REKLAMA

>>>[JEDYNKA] Modernizacja polskiej armii

- Czekamy na więcej przykładów takiej współpracy. W tym przedsięwzięciu udało się przekazać amerykańskie doświadczenia polskim firmom. Tego typu sojusze są ważne dla naszych państw, bo zwiększą potencjał naszych przemysłów - zauważył.

Krzysztof Kozłowski powiedział, że dzięki współpracy z USA jego zakład rozwinął swoją działalność, zainwestował w nowoczesne technologie i stał się "najjaśniejszą gwiazdą na niebie polskiej zbrojeniówki". Przypomniał, że jego zakład jest jedynym certyfikowanym przez armię USA do produkcji trotylu. 

Powiązany Artykuł

Andrzej-Duda-pap-1200.jpg
Prezydent: ważne, by pieniądze wydane na wzmocnienie polskiej armii napędzały gospodarkę

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Polski przemysł może produkować bomby do samolotów F-16

REKLAMA

Materiały wybuchowe z Bydgoszczy są przewożone koleją do portu w Gdańsku, skąd trafiają na amerykańskie statki. Początkowo trotyl z Nitro-Chemu mieścił się na dwóch statkach, teraz to kilka jednostek rocznie.

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej