Polska pod Krzyżem. Włocławek czeka na pielgrzymów

14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego wszyscy Polacy zaproszeni są do wspólnej modlitwy. Główne uroczystości zaplanowano na terenie lotniska Kruszyn pod Włocławkiem. Tam odbędą się konferencje, modlitwa, msza święta oraz droga krzyżowa transmitowana przez Polskie Radio.

2019-09-12, 16:04

Polska pod Krzyżem. Włocławek czeka na pielgrzymów
Plakat akcji "Polska pod Krzyżem". Foto: Facebook/Polska pod Krzyżem

Kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski chce spotkać się w jednym miejscu, na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem, by wziąć udział w modlitewnym wydarzeniu "Polska pod Krzyżem". Wszyscy chętni będą mogli przyłączyć się do modlitwy w swoim miejscu zamieszkania. Dotychczas zgłoszono blisko 900 miejsc – kościołów, misyjnych lub przydrożnych krzyży, kapliczek - w których odbędzie się modlitwa w łączności z wydarzeniami we Włocławku.

Organizatorami wydarzenia są diecezja włocławska oraz stworzona przez świeckich Fundacja Solo Dios Basta, która wcześniej organizowała m.in. "Różaniec do granic" i "Wielką pokutę".

- Ataki, których ostatnio jesteśmy świadkami – na rzeczy święte, na sam Kościół, na kapłanów – mają na celu rozbicie jedności między kapłanami i ludźmi świeckimi. Jednym z podstawowych naszych celów jest modlitwa o jedność w Kościele, modlitwa o to, żebyśmy my – osoby świeckie – nie dali się oderwać od źródła życia, jakim są sakramenty Kościoła świętego – mówi Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta.


Posłuchaj

Maciej Bodasiński zaprasza na spotkanie Polska pod Krzyżem 1:03
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Testament Jana Pawła II

Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie "Polska pod Krzyżem" będzie także wypełnieniem testamentu duchowego św. Jana Pawła II, który w 1997 r. wzywał do obrony krzyża "od Tatr aż do Bałtyku".

Jan Paweł II podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1997 r. w Zakopanem wzywał Polaków: Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym, rodzinnym. Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na Polskę "od Tatr aż do Bałtyku". I ten krzyż mówi całej Polsce: "Sursum corda" – "W górę serca". Trzeba, żeby cała Polska od morza aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: "Sursum corda".

Powiązany Artykuł

bodas 1200.jpg
Polska pod Krzyżem: cały ból i cierpienie można zostawić Chrystusowi

Obrona wartości

- Nabożeństwo "Polska pod Krzyżem" ma nam przypomnieć, że trzeba wrócić pod Krzyż, by bronić Kościoła i wartości, które Kościół niesie - zaznacza biskup Wiesław Mering, ordynariusz włocławski i gospodarz wydarzenia. - Po to wracamy tutaj, żebyśmy mieli siły do dalszego życia, dalszej pracy, do dalszego cierpienia, ale równocześnie, żebyśmy nie byli owcami, które uważają, że są wyznawcami Jezusa, a zatem nie wolno im się bronić, nie wolno argumentować, nie wolno zwalczać poglądów, które szydzą z wiary - mówi hierarcha. Dodał, że dzięki wydarzeniom licznie gromadzącym wierzących, chrześcijanie mogą poznać swoją siłę. - Nas jest wielu - podkreśla duchowny.

REKLAMA


- Jeżeli chcemy doprowadzić w naszym kraju do polepszenia sytuacji, tej osobistej i tej społecznej, to musimy zacząć od nawracania własnych serc. Kto nawraca swoje serce, nawraca świat. Potrzeba nam do tego mocy, przypomnienia i siły, która bije z krzyża. Taki jest zasadniczy przekaz tej uroczystości – mówi bp Mering, zapraszając do udziału w nabożeństwie.

Powiązany Artykuł

papież 1200 pap.jpg
Papież Franciszek poparł akcję "Polska pod Krzyżem": wypraszajcie dar zwycięstwa dobra nad złem

Wezwanie papieża

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej udzielił poparcia akcji "Polska pod Krzyżem" oraz wezwał Polaków, by modlili się o zwycięstwo dobra nad złem.

- Uczestnicząc w licznych nabożeństwach, spotkaniach modlitewnych, trwajcie wraz z Maryją, Matką Bolesną u stóp Krzyża Jej Syna, prosząc o potrzebne łaski dla was, waszych rodzin i Ojczyzny. Wypraszajcie łaskę nawrócenia i opamiętania dla wielu, a przede wszystkim dar zwycięstwa dobra nad złem, które łatwo wkrada się do serca człowieka" - mówił papież, zwracając się do polskich pielgrzymów uczestniczących w audiencji w Watykanie.

REKLAMA

Miejsce

Diecezja włocławska jest miejscem szczególnym, diecezją męczenników i świętych. W czasie II wojny światowej zginęło aż 220 kapłanów z tej diecezji – najwięcej w całej Polsce – w tym bł. bp Michał Kozal. To tu męczeńską śmierć poniósł w 1984 r. bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

W tym miejscu k. Włocławka 7 czerwca 1991 r. podczas mszy świętej homilię wygłosił papież Jan Paweł II. Gdy podczas IV pielgrzymki do Polski na szlaku papieża znalazł się Włocławek, zdecydowano, że centralnym punktem ołtarza będzie krzyż. Konstrukcja, zaprojektowana przez Jerzego Kalinę z Warszawy, miała docelowo stanąć jako pomnik męczeństwa ks. Popiełuszki obok zapory. Ustawiono go na półwyspie u stóp zapory.

Wydarzenie Polska pod Krzyżem będzie relacjonowane przez Polskie Radio. W sobotę o godz. 20:15 na antenie radiowej Jedynki transmitowana będzie Droga Krzyżowa, po północy zaplanowano dyskusje w audycji Muzyka Nocą w Jedynce, a w niedzielny pranek relacje podsumowujące wydarzenie w audycji Muzyczne rozmowy w Trójce oraz w Familijnej Jedynce.

REKLAMA

Specjalny serwis internetowy przygotował portal PolskieRadio24.pl.

pg,iar,pap


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej