Tego nie można robić w czasie ciszy wyborczej

Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę do momentu zakończenia wyborów w niedzielę. W tym czasie zakazana jest agitacja w każdej formie.

2010-06-18, 20:15

Tego nie można robić w czasie ciszy wyborczej

Kandydaci na prezydenta oraz ich sztaby nie powinny już zachęcać do udziału w wyborach. Może to być uznane za niedozwoloną mobilizację elektoratu - przypomina Państwowa Komisja Wyborcza.

Bez ulotek, pochodów, przemówień

PKW podaje, że kampanii wyborczej nie można prowadzić na 24 godziny przed dniem głosowania i w dniu głosowania aż do jego zakończenia.

W tym okresie zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji na rzecz kandydatów.

W mediach bez agitacji

PKW przypomina w wyjaśnieniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej, że media mogą w dniu wyborów informować o przebiegu wyborów oraz pokazywać głosujących kandydatów.

REKLAMA

Państwowa Komisja Wyborcza zaznacza, że dopuszczalne jest także prezentowanie osób zachęcających do udziału w wyborach. Jednakże - jak zastrzega PKW - wypowiedzi tych osób nie mogą zawierać żadnych elementów agitacji na rzecz kandydatów.

"Wypowiedzi tych nie powinni jednak udzielać kandydaci na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ani osoby wchodzące w skład tzw. sztabów kandydatów lub powszechnie kojarzone z danym kandydatem, gdyż może być to odbierane jako niedozwolona mobilizacja elektoratu tego kandydata" - oświadcza komisja.

Tylko informacje PKW o kandydatach

W okresie ciszy wyborczej media mogą podawać informacje o kandydatach na prezydenta, jednakże muszą one w ten sam sposób prezentować wszystkich kandydatów i obejmować wyłącznie dane zawarte w obwieszczeniu PKW o kandydatach na prezydenta, które będzie znajdowało się w każdym lokalu wyborczym.

Cisza w sieci po północy

Zakaz prowadzenia kampanii wyborczej w okresie ciszy wyborczej obejmuje również wszelką aktywność w internecie. Oznacza to - podaje PKW - że informacje mające nawet charakter agitacyjny umieszczone w internecie do godz. 24.00 dnia 18 czerwca mogą w nim pozostać.
W czasie ciszy wyborczej w internecie można zamieszczać wyłącznie informacje nie mające charakteru agitacji na rzecz kandydatów.

REKLAMA

Frekwencja: tylko dane PKW

Ponadto - podkreśla komisja - w sobotę przedwyborczą i w dniu wyborów (przed zakończeniem głosowania) niedopuszczalne jest publikowanie wyników badań sondażowych o szacowanej frekwencji wyborczej.

Natomiast w dniu wyborów można podawać informacje o cząstkowej frekwencji ustalonej przez Państwową Komisją Wyborczą, na podstawie danych otrzymanych z obwodowych komisji wyborczych.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej