Krzemionki Opatowskie na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wręczono certyfikat
W Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu wpisu Krzemionek Opatowskich na listę UNESCO. Decyzję o wpisie Krzemionkowskiego regionu prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego podjęto w lipcu na 43. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Baku.
2019-09-18, 16:25
Certyfikat wpisu przekazała dzisiaj przedstawicielom Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu "Krzemionki" wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego i generalny konserwator prof. Magdalena Gawin.
Wiceminister podkreślała, że to 16. polski wpis na tej liście i jednocześnie pierwsze polskie stanowisko archeologiczne wpisane na listę. - Jest to dla nas przedmiot dumy. To stanowisko jest przede wszystkim bardzo ważnym świadectwem życia, gospodarki, życia także społecznego prehistorycznych społeczności - powiedziała Magdalena Gawin.
Pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu "Krzemionki" Beata Kobiałka podkreśla, że wpis Krzemionek Opatowskich na listę UNESCO to ogromny sukces i prestiż, a jednocześnie reklama, która może przyciągnąć turystów z całego świata.
- Z chwilą, kiedy rozeszła się informacja o tym, że zostaliśmy wpisani na listę światowego dziedzictwa znacznie wzrósł nam ruch turystyczny. Jesteśmy bardzo z tego zadowoleni. Oczywiście przed nami działania promocyjne - mówiła Beata Kobiałka.
REKLAMA
![Certyfikat wpisu Krzemionek Opatowskich na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO. Foto: PAP/Rafał Guz](http://static.prsa.pl/images/95ded0d5-2ec3-4063-8c1c-c3e3b4523d84.jpg)
Położone w województwie świętokrzyskim Krzemionki Opatowskie to prehistoryczny krajobraz przemysłowy: osiedla górnicze, jamy i szyby górnicze, chodniki w kopalniach, komory, a także komory wsparte na filarach - w sumie sieć ponad 4000 szybów o głębokości dochodzącej do 9 m, połączonych siecią chodników i komór.
Komitet Światowego Dziedzictwa uznał wyjątkową wartość regionu krzemionkowskiego, ponieważ stanowi on wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka, niesie unikalne świadectwo tradycji kulturowej i jest wybitnym przykładem zespołu obiektów techniki i krajobrazu, który ilustruje znaczący etap w historii ludzkości.
fc
REKLAMA