Krzysztof Czabański: nie ma planów weryfikacji dziennikarzy

- Chcemy zainicjować dyskusję wewnątrz środowiska. Środowisku medialnemu powinno zależeć na tym, by obowiązywały pewne standardy profesjonalizmu - zapewnił w TVP Info Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, pytany o planowane przez Prawo i Sprawiedliwość regulacje prawne dotyczące dziennikarzy.

2019-09-19, 10:56

Krzysztof Czabański: nie ma planów weryfikacji dziennikarzy

Posłuchaj

Krzysztof Czabański: nie ma planów weryfikacji dziennikarzy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef Rady Mediów Narodowych skomentował w ten sposób jeden z punktów programu wyborczego PiS na jesienne wybory, dotyczący samorządu dziennikarskiego.

Powiązany Artykuł

czabański krzysztof-4 1200x660.jpg
K. Czabański o sprawie prof. Nalaskowskiego: cieszę się ze zmiany decyzji władz UMK

W ocenie Krzysztofa Czabańskiego taka propozycja to odpowiedź na problemy środowiska. - Nie jest dobrze, gdy dziennikarstwo - a widzę, że część dziennikarzy przestrzega reguł profesjonalnych - jest zalewane przez masę nieprofesjonalnych treści, w tym hejtu - mówił Krzysztof Czabański.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] PiS chce zmian przepisów dot. dziennikarzy. Piotr Gliński: nie ograniczy to zasady otwartości zawodu

Zapewnił przy tym, że nie ma mowy o "zamykaniu zawodu dziennikarza", ani o "weryfikacji dziennikarzy".

REKLAMA

Gość TVP Info podkreślił, że stawianie wymogów profesjonalnych dziennikarstwu jest konieczne, ponieważ jest to zawód zaufania publicznego. - Środowiska dziennikarskie jest bardzo podzielone - zauważył szef RMN.

"Warto stworzyć izbę"

Dodał, że warto stworzyć izbę - "taką, jakie mają lekarze, adwokaci czy radcy prawni - która, mimo że jej stanowisko często ma jedynie charakter apeli moralnych, może zainicjować pewne rozmowy". - Izba to zgromadzenie ludzi, którzy działają w obszarze zawodowym i przestrzegają pewnych reguł, bo to jest z korzyścią dla wszystkich - argumentował Krzysztof Czabański.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] P. Gliński o publikacji "GW": wszyscy w Polsce wiedzą, kto rozpoczął przemysł nienawiści

Powiązany Artykuł

gala wręczenia nagrody mediów publicznych 1200.jpg
Poznaliśmy laureatów Nagród Mediów Publicznych. Jan Ptaszyn-Wróblewski zwycięzcą w kategorii Muzyka

Ostatnio również wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział, że samorząd dziennikarski nie będzie ograniczać zasady otwartości zawodu dziennikarza, miałby on jedynie wspierać środowisko w realizowaniu jego podstawowej misji, czyli kontroli władzy i umacniania demokracji. - W mojej ocenie, zawód dziennikarza powinien pozostać na zawsze otwarty i taki zapis jest w naszym programie - mówił Piotr Gliński w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

REKLAMA

PiS chce powołania samorządu dziennikarskiego

W opublikowanym w minioną sobotę programie Prawa i Sprawiedliwości na jesienne wybory znalazł się punkt o utworzeniu samorządu dziennikarskiego. Wskazano w nim, że "ze względu na odpowiedzialność i szczególne zaufanie, jakim cieszy się profesja dziennikarza, należałoby również stworzyć zupełnie odrębną ustawę regulującą status zawodu (ustawa o statusie zawodowym dziennikarza)". Jak podkreślono, "wprowadzałaby ona rozwiązania podobne do tych, jakie mają inne zawody zaufania publicznego, np. prawnicy lub lekarze".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] A. Bielan: P. Gliński rozwinął w nowym programie PiS-u idee J. Kaczyńskiego

"Głównym celem zmiany powinno być utworzenie samorządu, który dbałby o standardy etyczne i zawodowe, dokonywał samoregulacji oraz odpowiadał za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa. Możliwe byłoby wtedy zlikwidowanie art. 212 kk, bo powstałaby gwarancja nienadużywania mechanizmów medialnych w sposób nieetyczny. Ustawa ta nie będzie jednak w żadnym stopniu ograniczać zasady otwartości zawodu dziennikarza" – podkreślono w programie PiS.


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej