J. Czaputowicz: rozmawiałem z szefem MSZ Rosji o wraku. Nie doszło do zbliżenia stanowisk

- Zaproponowałem szefowi rosyjskiego MSZ Siergiejowi Ławrowowi, by wrak tupolewa wrócił do Polski, ale pozostał pod specjalną obserwacją Rady Europy, a Rosja miałaby do niego dostęp, gdy wymagało tego śledztwo - poinformował w wywiadzie z "Wprost" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

2019-09-23, 09:40

J. Czaputowicz: rozmawiałem z szefem MSZ Rosji o wraku. Nie doszło do zbliżenia stanowisk
  • Szef MSZ w wywiadzie dla "Wprost": rozmawiałem z szefem MSZ Rosji o zwrocie wraku tupolewa
  • Jacek Czaputowicz: proponowałem, by wrak wrócił do Polski, ale był pod obserwacją Rady Europy
  • - Rosja miałaby dostęp do wraku, jeśli by wymagało tego jej śledztwo - mówił szef polskiej dyplomacji
  • Jacek Czaputowicz: nie doszło do zbliżenia stanowisk

Powiązany Artykuł

Czaputowicz PAP-1200.jpg
Szef MSZ: przetrzymywanie wraku Tu-154M pozbawione podstaw prawnych

W rozmowie wskazano, że sprawa tupolewa to dla rządów PiS "symboliczna porażka". - Kwestia zwrotu wraku ma znaczenie nie tylko symbolicznie. Rosja nie zgadza się na wydanie wraku, zanim strona polska nie zakończy śledztwa. Tymczasem nasze śledztwo trwa i występujemy o kolejne dokumenty dowodowe - powiedział.

Społeczność międzynarodowa po stronie Polski

Na uwagę, że w takim razie sytuacja jest więc "patowa", Czaputowicz odparł, że tak by tego nie określił. - W ostatnim roku nasi prokuratorzy mieli dostęp do wraku i możliwość jego wielodniowych badań. Także społeczność międzynarodowa jest po naszej stronie, mamy w tej sprawie rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Podczas mojej ostatniej rozmowy z ministrem Siergiejem Ławrowem w Helsinkach wyszliśmy też z propozycją odpowiadającą na niektóre postulaty strony rosyjskiej - mówił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szef MSZ: Rosja nie szanuje praw człowieka. Jest krajem agresywnym

Czaputowicz podkreślił, że Rosja uważa, że nie może nam zwrócić wraku, bo po pierwsze sama ciągle prowadzi śledztwo, a po drugie - "obawia się rzekomych manipulacji materiałem dowodowym przez stronę polską". - Proponujemy więc, by wrak wrócił do Polski, ale pozostał pod specjalną obserwacją Rady Europy, która byłaby gwarantem jego nienaruszalności. Zobowiązalibyśmy się także umożliwiać Rosjanom dostęp do wraku, gdyby wymagało tego rosyjskie śledztwo - mówił.

REKLAMA

"Nie doszło do zbliżenia stanowisk"

Pytany, jak zareagował minister Ławrow, Czaputowicz odparł, że "nie doszło do zbliżenia stanowisk". - W związku z tym przedstawiliśmy raport Radzie Europy, wymagany przez wspomnianą rezolucję. Liczymy na dalsze zaangażowanie tej organizacji na rzecz zwrotu naszej własności oraz w zakresie odpowiedniej ochrony i dostępu do miejsca katastrofy. Rosja twierdziła też, że wspomniana rezolucja jej nie obowiązuje, jej przedstawiciele nie brali bowiem udziału w posiedzeniach Zgromadzenia Parlamentarnego. Obecnie jednak uczestniczą w posiedzeniach, więc ten argument stał się nieaktualny - stwierdził Czaputowicz.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] A. Macierewicz: laboratorium w Kent potwierdziło ślady trotylu na próbkach z wraku

Na uwagę, że Rosja nie została zaproszona na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, szef MSZ odparł, że Ławrow został uprzedzony o tym, że zaproszenia nie będzie. - Pamiętamy o roli Rosji w pokonaniu faszyzmu, ale to była rocznica rozpoczęcia wojny, w której na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow Rosja była sojusznikiem Hitlera i 17 września 1939 r. napadła na Polskę. Nie możemy godzić się na relatywizowanie historii - podkreślił szef polskiej dyplomacji.


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej