Prezydent na forum ONZ: łamanie międzynarodowego prawa musi wiązać się z konsekwencjami
Prezydent Andrzej Duda podczas 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych zaapelował do przywódców świata o stanowczą postawę wobec agresorów, respektowanie prawa międzynarodowego i dbałość o środowisko. - Istnieje dziś pokusa "kupowania czasu pokoju" poprzez bierność lub paktowanie z agresorami - powiedział polski przywódca.
2019-09-25, 01:18
Posłuchaj
Andrzej Duda na początku swojego przemówienia przypomniał o obchodzonej niedawno 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podobnie jak 1 września na placu Piłsudskiego w Warszawie, apelował do światowych przywódców, by nie byli obojętni wobec agresywnych zachowań niektórych państw i nie powtarzali błędów sprzed ośmiu dekad, gdy Zachód nie podjął realnych działań, gdy doszło do agresji Niemiec na Polskę. Andrzej Duda wspomniał o okupowanych terenach w Gruzji i na Ukrainie.
Powiązany Artykuł
Deklaracja o współpracy obronnej i zniesienie wiz. Spotkanie prezydentów Polski i USA
- Polska, szczególnie doświadczona w minionym stuleciu, ma moralny obowiązek bardzo wyraźnie zabierać w tej sprawie głos i to czynimy - powiedział prezydent.
"Cały czas dochodzi do aktów barbarzyństwa"
Nawiązując do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie, zaznaczył, że "mimo tamtej strasznej lekcji, dzisiaj, w XXI wieku, na świecie cały czas dochodzi do aktów niezrozumiałego barbarzyństwa: czystek etnicznych, zbiorowych mordów i wręcz ludobójstw".
- Co więcej, mają miejsce również działania wymierzone w suwerenność i integralność terytorialną państw, a granice przesuwane są za pomocą siły - dodał. Według niego "nie sposób nie zauważyć pewnych historycznych analogii".
REKLAMA
- Istnieje także dzisiaj pokusa "kupowania czasu pokoju" poprzez bierność i uległość, a niekiedy wręcz paktowanie z agresorami w imię własnych interesów - mówił.
"Nie ma pokoju bez prawa"
Andrzej Duda zaznaczył, że w tym roku Polska kończy dwuletnie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przypomniał, że podczas ubiegłorocznego miesięcznego przewodnictwa w pracach RB ONZ Polska zorganizowała debatę wysokiego szczebla poświęconą wzmacnianiu i promowaniu prawa międzynarodowego w kontekście utrzymania pokoju i bezpieczeństwa.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent: zniesienie wiz do USA możliwe jeszcze przed końcem roku
Jak mówił, "ostatnie kilka lat pokazało niestety, że prawo międzynarodowe jest współcześnie nierzadko kwestionowane i dezawuowane". - Podczas gdy to właśnie prawo międzynarodowe daje podstawę do urzeczywistniania takich zasad, jak suwerenna równość państw, sprawiedliwość, odpowiedzialność, bezpieczeństwo - zaznaczył.
Polski przywódca podkreślił, że "prawo nie służy wyłącznie państwom, a całej ludzkości i każdej jednostce z osobna". - Naruszenie jego norm musi się wiązać z konsekwencjami, a jednostki za to odpowiedzialne muszą być pociągnięte do odpowiedzialności - oświadczył Andrzej Duda.
REKLAMA
- Chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że prawo międzynarodowe jest najsilniejszym narzędziem w rękach cywilizowanych narodów, zapewniającym długotrwały pokój. Nie ma pokoju bez prawa - oświadczył prezydent.
"Kładziemy nacisk na problem reintegracji dzieci"
Powiązany Artykuł
Donald Trump: przyszłością świata nie jest globalizacja ale patriotyzm
Zapewnił, że "Polska, tragicznie doświadczona w swej historii aktami agresji ze strony innych państw, ludobójstwem i zbrodniami wojennymi, będzie zawsze i niezmiennie stać po stronie prawa i po stronie ofiar przemocy".
Andrzej Duda zaznaczył, że Polska na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ podkreśla po pierwsze "niepodważalną rolę prawa międzynarodowego w utrzymaniu globalnej architektury bezpieczeństwa powstałej po II wojnie światowej oraz ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych".
REKLAMA
Po drugie, kontynuował prezydent, nasz kraj pozostaje "konsekwentnym orędownikiem praw dziecka". Przypomniał, że w tym roku przypada 30-lecie Konwencji o Prawach Dziecka ONZ, której Polska była inicjatorem. Prezydent zaznaczył, że dzieci są grupą najbardziej narażoną na konsekwencje konfliktów. - Kładziemy szczególny nacisk na problem reintegracji dzieci związanych wcześniej z grupami zbrojonymi oraz dzieci urodzonych w wyniku przemocy seksualnej - mówił.
Po trzecie - powiedział prezydent - Polska wzywa do wzmocnienia ochrony osób z niepełnosprawnościami w konfliktach. Zaznaczył, że w czerwcu 2019 r. z inicjatywy naszego kraju Rada Bezpieczeństwa przyjęła jednogłośnie pierwszą w historii rezolucję poświęconą osobom z niepełnosprawnościami w konfliktach zbrojnych.
"Niepokoi nas nienawiść religijna"
Po czwarte – zaznaczył Andrzej Duda - Polska zabiega o ochronę praw mniejszości religijnych. - Niepokoi nas nasilająca się przemoc i nienawiść religijna. W sposób szczególny dotyka nas rozprzestrzeniająca się przemoc wobec chrześcijan. A przecież wolność wyznania jest jednym z fundamentalnych praw i podstawowych swobód człowieka - podkreślił.
Jak zaznaczył, "wsparcie dla wzajemnego zrozumienia i współpracy pomiędzy grupami etnicznymi, kulturowymi i religijnymi jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek".
REKLAMA
Z tego względu, mówił polski przywódca, od kilku lat Polska postuluje zwiększenie aktywności organizacji międzynarodowych na rzecz pełnego respektowania praw mniejszości religijnych oraz zapewnienia wolności religii i swobody wyznania.
Przypomniał, że w tym roku z inicjatywy Polski Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem upamiętniającym ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie.
Powiązany Artykuł
Prezydent: mamy sojuszników, którzy wzmacniają nasze bezpieczeństwo
Wspomnienie o szczycie klimatycznym w Katowicach
Andrzej Duda w siedzibie ONZ mówił również o ekologii. Wspomniał o szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach i stworzonej tam "księdze zasad" walki z globalnej ociepleniem. Prezydent przedstawił też działania, które podejmuje Polska, by przeciwdziałać zmianom klimatu. Wymienił program ograniczania emisji z transportu i gospodarstw domowych, zalesianie, adaptację miast do zmian klimatu i zmianę profilu gospodarczego Śląska.
- Polityka środowiskowa musi być rozumiana jako polityka społeczna, a nie być instrumentalizowana w celu zyskania przewag gospodarczych wynikających z różnych miksów energetycznych poszczególnych gospodarek czy posiadanych złóż surowców naturalnych - podkreślił polski przywódca.
REKLAMA
Prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku zostanie do środy. Spotka się jeszcze m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.
bb
REKLAMA