"Na rynku mediów TVP sprawuje się nader dobrze". Krzysztof Czabański odpowiadał na pytania senatorów
Senat zapoznał się w czwartek z informacją o działalności Rady Mediów Narodowych w 2018 r. Szef RMN Krzysztof Czabański wyjaśnił, że "głównie chodzi o kształtowanie składów osobowych zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP, wyrażanie zgody na powoływanie dyrektorów oddziałów terenowych TVP S.A. oraz o uzupełnianie składów rad programowych".
2019-09-26, 12:21
Przedstawiając w czwartek w Senacie informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2018 r., jej przewodniczący Krzysztof Czabański przypomniał, że "Rada jest organem właściwym w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP".
Powiązany Artykuł
J. Lichocka: trzeba zapewnić mediom publicznym stabilny rozwój
- To jest ten obszar, gdzie jesteśmy kompetentni i gdzie ustawodawca na nas nałożył obowiązki do wykonania. W związku z tym ta informacja, którą państwu złożyliśmy, zawiera sprawozdanie z tego rodzaju działań podjętych w 2018 r., czyli głównie chodzi o kształtowanie składów osobowych zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP, wyrażanie zgody na powoływanie dyrektorów oddziałów terenowych TVP S.A. a także o uzupełnianie składów rad programowych - wyjaśnił.
"RMN ma charakter pluralistyczny"
Dodał, że oprócz tego RMN na posiedzeniach w 2018 r. zajmowała się "pewnymi tematami, które wynikały albo z zainteresowania członków tego ciała, albo z rzeczy, które do niej wpływały".
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Zahamować cenzurę". K. Czabański o blokowaniu postów na Facebooku
REKLAMA
- Chciałem też przypomnieć, że ciało to ma charakter pluralistyczny. Składa się z trzech członków wybieranych przez większość sejmową oraz dwóch członków nominowanych do Rady przez pana prezydenta spośród kandydatów wyłonionych przez dwa największe kluby opozycyjne - zwrócił uwagę Krzysztof Czabański.
Powiązany Artykuł
K. Czabański: to zgroza, jeżeli z pieniędzy podatników organizuje się hejt
"Nikt nie może nikogo zmusić do pełnienia funkcji prezesa"
W trakcie dyskusji wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wspomniał o trzech zmianach na stanowisku prezesa Radia Gdańsk, które nastąpiły w ostatnim czasie. Jak ocenił, za każdym razem "to są zmiany na gorsze". Senator zapytał Krzysztofa Czabańskiego, jakie są przyczyny tak częstej rotacji na tym stanowisku.
Odpowiadając na to pytanie, szef RMN zwrócił uwagę, że dotychczasowi prezesi Radia Gdańsk, poczynając od red. Andrzeja Liberadzkiego poprzez Dariusza Wasielewskiego, "złożyli rezygnację ze swojej funkcji".
- W związku z tym wybieraliśmy następnych prezesów spośród kandydatów zgłaszanych przez członków RMN. Nikt nie może nikogo zmusić do pełnienia funkcji prezesa - powiedział.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Krzysztof Czabański: potrzebny mecenat państwowy, prywatny jest upolityczniony
Krzysztof Czabański: TVP sprawuje się dobrze
Szef RMN był też pytany o opinię Rady na temat tego, jak TVP wywiązuje się z ustawowego obowiązku wynikającego z misji obiektywnego informowania widzów o sytuacji w kraju. Jak podkreślił, "nie ma oficjalnego stanowiska RMN w tej sprawie".
- Ta sprawa nie była ani dyskutowana, ani nie była podejmowana żadna uchwała przez RMN. Ja mogę powiedzieć tylko o swoim odczuciu czy opinii. Jeżeli pan senator jest zainteresowany taką opinią, to muszę powiedzieć, że TVP moim zdaniem na rynku mediów sprawuje się nader dobrze - ocenił.
Pytany przez Bogdana Borusewicza, czy prawdą jest, że z posiedzeń RMN nie robi się dokumentacji stenograficznej ani w postaci nagrań, Krzysztof Czabański odparł, że "nie jest to prawda".
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Nagrody Mediów Publicznych. Najważniejsze dokonania laureatów
REKLAMA
W informacji RMN o działalności w 2018 r. zapisano, że w okresie sprawozdawczym Rada odbyła 14 posiedzeń, w trakcie których zajmowała się m.in. kształtowaniem składów osobowych zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP.
W tym zakresie podjęła m.in. uchwałę ws. powołania Wojciecha Surmacza na stanowisko prezesa zarządu PAP S.A. oraz uchwałę o odwołaniu Hanny Myjak ze stanowiska członka zarządu PAP S.A. i uchwałę o powołaniu Tomasza Przybka na stanowisko członka zarządu.
RMN zajmowała się także m.in. sytuacją w Polskim Radiu S.A., podejmując uchwałę ws. powołania Andrzeja Rogoyskiego na stanowisko prezesa zarządu spółki.
Działania RMN
W dokumencie przypomniano, że do kompetencji RMN należy również wyrażanie zgody na powoływanie na wniosek zarządu TVP S.A. dyrektorów oddziałów terenowych TVP. Przykładem takiego działania było np. podjęcie w styczniu ub.r. uchwały ws. wyrażenia zgody na powołanie Piotra Lichoty na stanowisko dyrektora oddziału terenowego w Szczecinie. Rada podjęła też m.in. uchwały ws. wyrażenia zgody na powołanie Anny Raczyńskiej na stanowisko dyrektora oddziału w Bydgoszczy i na powołanie Mirosława Spychalskiego na stanowisko dyrektora oddziału we Wrocławiu.
REKLAMA
>>>[POLSKIE RADIO 24] K. Czabański: opozycja chciałaby totalnej władzy w mediach
W ub.r. RMN kontynuowała także rozpoczęty w 2017 r. proces powoływania nowych rad programowych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz uzupełniła wakaty w składach m.in. Rady Programowej Spółki Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Warszawie "Radio Dla Ciebie" S.A. oraz Rady Programowej Spółki Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód" S.A.
Rada Mediów Narodowych została powołana na mocy ustawy, która weszła w życie na początku 2016 r. Do ustawowych zadań pięcioosobowej RMN należy m.in. powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej.
msze
REKLAMA
REKLAMA