Instytut Pamięci Narodowej ustala plan ekshumacji na terenie Ukrainy

- Rozmawiamy, w jaki sposób przystąpić do wypełnienia określonych formalności, jakie muszą być spełnione, żebyśmy mogli rozpocząć prace na terenie Ukrainy - powiedział "Naszemu Dziennikowi" zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Ukraina zgodziła się na wznowienie ekshumacji polskich ofiar konfliktów, które pogrzebane są na ukraińskim terytorium.

2019-10-04, 06:51

Instytut Pamięci Narodowej ustala plan ekshumacji na terenie Ukrainy
Cmentarz w Ostrówkach. Foto: Piotr Pogorzelski (IAR)

Instytut Pamięci narodowe przekazał stronie ukraińskiej listę kilkunastu miejsc, w których chciałby prowadzić poszukiwania.

Powiązany Artykuł

szwagrzyk 1200.jpg
Prof.

Porozumienie z ukraińską firmą

W tej chwili istotnym krokiem jest wyłonienie firmy ukraińskiej, która będzie na zlecenie IPN i z jego udziałem prowadzić takie prace.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Prof. K. Szwagrzyk: nasze działania na Ukrainie będą mogły być wznowione

Wybór firmy należy do nas. To oczywiście będzie firma ukraińska. Takie są przepisy obowiązujące na Ukrainie. My taką firmę wyłonimy i zawrzemy porozumienie. A potem ona bierze na siebie kwestie uzyskania właściwych zgód i zezwoleń, cały czas we współpracy z nami - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

REKLAMA

IPN będzie uczestniczył w poszukiwaniach

Zaznaczył, że działania poszukiwawcze, archeologiczne będą prowadzili specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, razem z przedstawicielami firmy archeologicznej ukraińskiej.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Zgoda Ukrainy na ekshumacje. Ekspert: duży krok naprzód

- Podkreślam to, bo pojawiały się informacje, że to strona ukraińska będzie sama poszukiwała miejsc, które są w naszym zainteresowaniu. To nie jest prawda. Będziemy na miejscu uczestniczyć w tych działaniach - mówi zastępca prezesa IPN.

msze

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej