Polacy wydają miliardy złotych na fałszywe jedzenie

2019-10-12, 10:15

Polacy wydają miliardy złotych na fałszywe jedzenie
Пакупкі. Foto: Alexas_Fotos/Pixabay

Około 50 miliardów złotych – tyle rocznie Polacy wydają na jedzenie, które jest zafałszowane – podaje "Fakt", powołując się na niepublikowany raport Inspekcji Handlowej z kontroli żywności w 2018 r.

Dziennik informuje, że w ponad połowie przypadków wykryto nieprawidłowości. - Sklepy sprzedają nam jedzenie, którego skład nie zgadza się z tym, co napisano na etykiecie, zdarza się, że jest przeterminowane czy wręcz zepsute. Eksperci mają na to sposób, chcą powołania "policji" ds. żywności – napisała gazeta.

Powiązany Artykuł

burger pixabay 1200x660.jpg

"Fakt" podaje, że wyniki kontroli Inspekcji Handlowej potwierdzają, że zdarzają się przypadki sprzedaży np. mielonej wołowiny, która jest wieprzowiną, czy kebabu baraniego bez baraniny. Inspektorzy przeprowadzili w zeszłym roku 2158 kontroli w hurtowniach, sklepach, na targowiskach i w lokalach gastronomicznych. W 54 proc. przypadków znaleźli złe jedzenie.

Miód i pierogi

- Najwięcej produktów o niewłaściwej jakości, w tym zafałszowanych, stwierdzono w przypadku ryby i przetworów rybnych (35,1 proc. nie odpowiadało przepisom), wyrobów garmażeryjnych (25,3 proc.), miodu (23,7 proc.) – podaje "Fakt" za tym raportem.

Eksperci twierdzą, że sytuację mogłoby poprawić powołanie nowej, wzmocnionej służby kontrolującej żywność.

Powiązany Artykuł

shutterstock jedzenie żywność recykling 1200.jpg

- Trwają prace nad połączaniem Inspekcji Handlowej i Inspektoratu Jakości Handlowych Artykułów Rolno-Spożywczych. Dobrze, by nowa inspekcja uzyskała parapolicyjne uprawnienia – powiedział dziennikowi dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.

Wyjaśnił, że wtedy mogłyby np. kontrolować samochody przewożące żywność. - Przeciętny Polak nie ma narzędzi, by sprawdzić, czy sprzedawana żywność jest takiej jakości jak deklaruje producent – powiedział gazecie Gantner.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej