Ukraina: są pierwsze pozwolenia na ekshumacje szczątków Polaków
Szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko ogłosił, że strona ukraińska wydała Polsce pierwsze pozwolenia na prace poszukiwawcze i ekshumacje szczątków Polaków, którzy są pochowani na jej terytorium.
2019-10-12, 18:35
- Podjęto już pierwsze działania w tym kierunku. Są pierwsze pozwolenia na te prace. Oczekujemy, że odblokuje to trochę całą tę sytuację - powiedział w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla Radia Swoboda Wadym Prystajko.
Przypomniał, że sprawa ekshumacji była omawiana podczas oficjalnej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce i jego rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą.
Powiązany Artykuł
![ostrówki wołyń 663.jpg](http://static.prsa.pl/images/d80f722d-47a1-4b1c-ab52-15c8e64bd60a.jpg)
Instytut Pamięci Narodowej ustala plan ekshumacji na terenie Ukrainy
"Przewrócić tę kartę i iść dalej"
- W trakcie tej wizyty udało się rozwiązać cały szereg problemów, które między nami istnieją i zrozumieć, czy możemy iść dalej, zwłaszcza w sprawach pamięci (historycznej). Nasze stanowisko jest zasadnicze. My również przypominamy o istnieniu naszych pytań wobec pamięci historycznej (ukraińskich upamiętnień) na terytorium Polski. I jesteśmy gotowi do postępów, ale wymagamy odpowiedniego stosunku do siebie i oczekujemy wyjścia nam naprzeciw - podkreślił.
Powiązany Artykuł
![663x364-WOLYN.jpg](http://static.prsa.pl/images/7513099c-fe97-435f-9ece-67483f328e9f.jpg)
Rzeź wołyńska 1943. "Krwawa niedziela" - pamiętny dzień 11 lipca
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ekshumacje Polaków na Ukrainie. IPN zachęca do oddawania próbek genetycznych
REKLAMA
Szef ukraińskiej dyplomacji ocenił, że w trakcie wizyty Zełenskiego w Warszawie "udało się przekazać wszystkim przywódcom Polski, że z pewnością należy usiąść, przewrócić tę kartę i iść dalej".
- Takie próby dokonywane były wcześniej. Dlatego że nasza bliskość i nasze wyobrażenie na temat wspólnych, istniejących zagrożeń powinny podnieść na inny szczebel rozumienie, czy nasze problemy naprawdę są na tyle nierozwiązywalne, że nie możemy usiąść i ich omówić - powiedział Wadym Prystajko.
"Memoriał pojednania"
Wołodymyr Zełenski, który w maju został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy, mówił podczas wizyty w Polsce, że gotów jest odblokować prace poszukiwawcze na Ukrainie i wyraził nadzieję, iż strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w naszym kraju.
Zaproponował też prezydentowi Andrzejowi Dudzie zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski "wspólnego memoriału pojednania".
REKLAMA
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Zgoda Ukrainy na ekshumacje. Ekspert: duży krok naprzód
Pod koniec września wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar oświadczył, że władze w Kijowie pozytywnie odpowiedziały na wniosek Polski o pozwolenie na wznowienie poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar konfliktów, które są pochowane na Ukrainie.
Poszukiwania IPN
Specjaliści IPN od wielu lat w Polsce, a od ponad dwóch lat także poza granicami kraju, m.in. na Litwie i na Białorusi, poszukują tajnych miejsc pochówków ofiar zbrodni totalitarnych reżimów - nie tylko sowieckiego, ale także niemieckiego nazizmu.
Powiązany Artykuł
![szwagrzyk 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/e27080ed-19db-4fdd-a000-56128c038214.jpg)
Prof. Szwagrzyk: poszukiwanie Polaków spoczywających na Ukrainie będzie ogromnym wyzwaniem
IPN miał się też udać w 2017 roku na Ukrainę, jednak na przeszkodzie stanął zakaz, który władze tego kraju wydały po demontażu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.
REKLAMA
Na Ukrainie w bezimiennych mogiłach pochowane są polskie ofiary nacjonalistów ukraińskich, pomordowane m.in. na Wołyniu.
msze
REKLAMA