Kary za nielegalne adopcje. Sejm przyjął ustawę
Sejm uchwalił nowelizację kodeksu karnego dotyczącą organizowania nielegalnych adopcji. Zgodnie z rządową regulacją od 3 miesięcy do 5 lat więzienia będzie groziło osobie, która wyraża zgodę na adopcję swojego dziecka przez inną osobę w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.
2019-10-16, 18:57
Posłuchaj
Chodzi o przypadki, w których chęć osiągnięcia zysku jest zatajana przed sądem orzekającym w sprawie przysposobienia lub gdy w ogóle pomija się takie postępowanie. Taka sama kara grozi osobie wyrażającej zgodę na adopcję dziecka przez siebie na wyżej opisanych zasadach.
Za przyjęciem noweli głosowało 409 posłów, dwóch wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.
Jak latem podkreślało Ministerstwo Sprawiedliwości, uzasadniając potrzebę takiej nowelizacji, dziecko nie może być przedmiotem transakcji. "Według szacunkowych ocen, w Polsce może dochodzić rocznie nawet do 2 tys. przypadków handlu dziećmi, przy około 3 tys. legalnych adopcji. O ogromnej skali procederu świadczyć może fakt, że jedna ze stron internetowych, gdzie znajdują się tego typu ogłoszenia, ma dziennie około 400 użytkowników, a w sumie odwiedziło ją już ponad 1,3 mln osób" - uzasadniał resort, gdy propozycja trafiła do konsultacji.
Obecnie Kodeks karny w rozdziale dotyczącym przestępstw przeciwko rodzinie i opiece głosi m.in., że "kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zajmuje się organizowaniem adopcji dzieci wbrew przepisom ustawy, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu".
Po zmianie mają zostać dodane przepisy głoszące, że taka sama kara, czyli od trzech miesięcy do pięciu lat, będzie groziła osobie, która, mając władzę rodzicielską nad dzieckiem, wyraża zgodę na adopcję tego dziecka przez inną osobę "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, i zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie" albo w ogóle "z pominięciem postępowania o przysposobienie". Taka sama kara ma grozić osobie, która wyraża zgodę na adopcję dziecka przez siebie na takich warunkach.
Zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym dotyczącymi zaprzeczaniu ojcostwa
REKLAMA
REKLAMA