KEP: Kościół nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnej
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik wskazuje, że Kościół katolicki nie nie jest przeciwny edukacji seksualnej, o ile jest ona odpowiedzialna. W ten sposób odniósł się do toczącej się w mediach dyskusji prowadzonej w związku z ostatnim zmianami legislacyjnymi.
2019-10-17, 20:23
Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik przypomniał także, że Kościół angażuje się w działania na rzecz edukacji seksualnej, choćby poprzez szkolny program "Przygotowanie do życia w małżeństwie i rodzinie". Rzecznik przywołał przykład zajęć podejmujących tematy dotyczące życia seksualnego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, realizowanych w ramach kursów dla narzeczonych.
Powiązany Artykuł
Kontrowersyjny "Dzień spódniczki" w poznańskiej szkole? Mamy stanowisko kuratorium
- Kościół katolicki nie jest przeciwny edukacji seksualnej, która jest prowadzona w sposób odpowiedzialny i dostosowany do wieku i sytuacji życiowej - podkreślił ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.
"Pozytywne i mądre wychowanie seksualne jest konieczne"
Dodał, że "pozytywne i mądre wychowanie seksualne" jest konieczne. Chodzi o działania dostosowane do wieku odbiorców, wykorzystujące wiedzę nauk psychologicznych, pedagogicznych oraz dydaktycznych, które pielęgnują zdrową skromność i budują naturalną ochronę osoby przed wykorzystywaniem seksualnym, czy uprzedmiotowieniem.
- Takie zajęcia są prowadzone od wielu lat. Edukacja w kierunku ochrony przed tak zwanym "złym dotykiem" jest konieczna i tu nie ma dyskusji - zaznaczył ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Przypomniał jednocześnie, że według nauczania Kościoła katolickiego życie seksualne jest zarezerwowane dla małżonków, a aktywność pozamałżeńska w tej sferze stanowi grzech cudzołóstwa. - Seksualność rozumiana jako część małżeństwa, jest wartością powszechną w społeczeństwie, bez względu na wyznanie - mówił ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Dyskoteka pod oknem papieskim. Kolejna prowokacja środowisk LGBT
Rzecznik przypomniał także, że Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski kilkukrotnie wskazywała na konstytucyjne prawa rodziców do wychowania, w tym formowania swoich dzieci do dojrzałości w sferze seksualności zgodnie z własnymi przekonaniami. W komunikacie z sierpnia tego roku Rada Stała KEP podkreśliła, że rola szkoły w kształtowaniu postaw dzieci jest wyłącznie pomocnicza wobec kompetencji rodziców.
Projekt ustawy, który wywołał burzę
Dyskusję w mediach wywołał obywatelski projekt ustawy zakazującej publicznego propagowania i pochwalania seksualnej aktywności osób nieletnich. Został on skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji nadzwyczajnej.
Projekt nowelizacji Kodeksu karnego przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 za propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim oraz za propagowanie lub pochwalanie podejmowania przez małoletniego obcowania płciowego.
pb
REKLAMA
REKLAMA