Pomorze: dziesiątki milionów wyłudzonych dotacji. Zatrzymania CBA
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało następne trzy osoby w związku z nieprawidłowościami w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Śledztwo w tej sprawie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. wyłudzeniami dotacji krajowych i UE.
2019-10-22, 09:20
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz podmiotów, które z nią współpracują, prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku.
Dotyczy zawierania niekorzystnych umów, prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa oraz wyłudzenia dofinansowania na kwotę 41 milionów złotych. Zarzuty w tej sprawie usłyszało 12 osób. Są wśród nich między innymi była prezes strefy Teresa K. i były wiceprezes Józef B.
Powiązany Artykuł
Korupcja w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Zatrzymania CBA
Fikcyjne umowy
Zatrzymane trzy osoby były związane z kolejnymi współpracującymi z grupą przestępczą dwoma spółkami z Gdyni, które zostały użyte przez grupę Wojciecha K. (z ustaleń śledczych wynika, że odgrywał on główną rolę w funkcjonowaniu procederu) do wyłudzenia dofinansowań krajowych i unijnych.
Podmioty te zawarły fikcyjne umowy z PSSE i wystawiły poświadczające nieprawdę faktury VAT, przez co doszło do "zawyżenia kosztów realizacji projektów prowadzonych przez spółkę".
REKLAMA
"Rzekomo innowacyjne działania spółek w ramach projektów miały dotyczyć m.in. opracowania technologii wyświetlacza holograficznego 3D i opracowania aktywnego systemu zarządzania przepływem ciepła w centrach danych" – podał dział prasowy PK.
Wyłudzone dotacje, wyprane pieniądze
Ponadto, podejrzani wzięli również udział w przestępstwie oszustwa na szkodę sopockiej spółki w związku z zamówieniem publicznym dotyczącym hybrydowego systemu przetwarzania i przechowywania danych o dużej pojemności.
"W toku śledztwa prokurator ustalił, że zatrzymani doprowadzili do wyłudzenia łącznie około 14 mln złotych. Dwaj zatrzymani brali również udział w tzw. »praniu brudnych pieniędzy« pochodzących z wyłudzenia, o wartości ponad 610 tys. złotych" – poinformował dział prasowy PK.
REKLAMA
Jak podała PK, wobec jednej z podejrzanych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym; w stosunku do pozostałych podejrzanych decyzje o charakterze środków zapobiegawczych zostaną podjęte po wykonaniu czynności procesowych z ich udziałem.
msze
REKLAMA