Zmiany w programie "Mój Prąd". Wniosek złożysz online

Od teraz będzie łatwiej i szybciej. Wnioski o dofinansowanie w programie "Mój Prąd" można już składać przez internet - poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Program wystartował 1 września, ma na celu finansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) dla osób fizycznych.

2019-10-22, 09:10

Zmiany w programie "Mój Prąd". Wniosek złożysz online
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Kiryl Lis

Posłuchaj

Mój Prąd. Od teraz wnioski także przez internet (Tomasz Matusiak/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Do tej pory wnioski można było składać jedynie w formie papierowej. Minister cyfryzacji Marek Zagórski wyjaśnia, że złożenie wniosku elektronicznego jest możliwe pod warunkiem posiadania Profilu Zaufanego. Dodaje, że cała procedura jest bardzo prosta. - Wszystkie załączniki dołączamy w formie skanu i wszystko podpisujemy Profilem Zaufanym. Prosto, możliwie najprościej - tak jest skonstruowany ten program. Mam nadzieję, że dla tych wszystkich, którzy chcą skorzystać ze wsparcia, będzie to realne ułatwienie, a dla nas - kolejny impuls do rozwoju e-usług i e-administracji - mówi minister.

Skorzystają i konsumenci, i środowisko

Z kolei minister środowiska Henryk Kowalczyk podkreśla, że program "Mój Prąd" jest korzystny zarówno dla osób posiadających instalacje fotowoltaiczne, jak i dla środowiska. Wskazuje, że z jednej strony są to oszczędności dla mieszkańców, a z drugiej - inwestycja w bezemisyjną, przyjazną dla środowiska energetykę.

Program "Mój prąd" nadzoruje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Dzięki współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji wnioski można już składać drogą elektroniczną. Dofinansowanie oferowane w ramach programu pokrywa do połowy kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznych - podkreśla Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert.pl. Maksymalnie dotacja może wynieść 5 tysięcy złotych.

Kusząca zachęta

Zdaniem dziennikarza możliwość składania wniosków w sposób elektroniczny może znacznie przyśpieszyć procedurę dofinansowania inwestycji. Do wniosku należy dołączyć fakturę za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej.

REKLAMA

- Program działa od 1 września, dotychczas wypłacono ponad 15 milionów złotych w formie dotacji. 5 tysięcy złotych na budowę instalacji w kontekście rosnących cen energii może być kuszącą zachętą - komentuje Bartłomiej Sawicki.

Budżet programu "Mój Prąd" wynosi około miliarda złotych, co pozwala na dofinansowanie 200 tysięcy instalacji. Od 1 września w ramach programu złożono już około 4 tysięcy wniosków.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej