GUS potwierdza dane resortu rodziny. Bezrobocie rekordowo niskie
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że bezrobocie we wrześniu wyniosło 5,1 procent. Tym samym GUS potwierdził opublikowane na początku października szacunki resortu rodziny.
2019-10-23, 12:32
Posłuchaj
- GUS: bezrobocie we wrześniu wyniosło 5,1 procent
- Takie same szacunki przedstawił wcześniej resort rodziny
- Bezrobocie jest najniższe od 30 lat
W porównaniu z sierpniem odsetek osób bez pracy spadł o 0,1 p.p., kiedy wynosił 5,2 procent. Bezrobocie jest na najniższym poziomie od czasu transformacji ustrojowej.
Odsetek bezrobotnych poniżej 5 procent?
Jak ocenia ekonomista Banku Santander Marcin Luziński, w najbliższych miesiącach poziom bezrobocia może spaść poniżej bariery pięciu procent, ale o taki wynik będzie coraz trudniej.
- Ja raczej bym się spodziewał, że bezrobocie będzie stabilizowało, a potem może ono lekko pójść w górę. Nie wykluczam, że w najbliższym czasie spadnie ono poniżej 5 procent, ale już od wielu miesięcy widzimy, że bezrobocie spada coraz wolniej, więc trudniej będzie "przebić" tę granicę - podkreśla.
Wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed podkreśla, że obniżaniu stopy bezrobocia sprzyja dobra sytuacja gospodarki i dobre programy realizowane dzięki środkom z Funduszu Pracy. Minister zwraca uwagę, że stopa bezrobocia jest najniższa od 1990 roku i w liczbach bezwzględnych jest to nieco ponad 850 tysięcy osób bezrobotnych.
Według ministra Szweda pod koniec roku bezrobocie może być jeszcze niższe, niż to zaplanowane w budżecie państwa, gdzie zapisano 5,4 procent. Może nie będzie to jak we wrześniu 5,1 procent, gdyż kończą się prace sezonowe, ale dobra sytuacja gospodarcza moze sprawić, że będzie tomniej niż przewidziano w ustawie budżetowej.
Stanisław Szwed zwraca też uwagę na dane Eurostatu, z których wynika, że Polska z bezrobociem 3,4 procent znajduje się w pierwszej trójce państw Unii Europejskiej o najniższym bezrobociu. Minister Szwed nie wyklucza też, że osoby rejestrujące się w urzędach pracy wyłącznie ze względu na ubezpieczenie zdrowotne nie będą już figurować na listach poszukujących pracy. Dodaje, że mimo iż w minionej kadencji Sejmu nie udało się dokonać zmian, to liczy na to, iż uda się to zrobić w najbliższej przyszłości. Minister uważa, że osoby, które wymagają ubezpieczenia zdrowotnego, mogłyby to zrobić za pośrednictwem ministerstwa zdrowia, a nie poprzez urzędy pracy.
Bezrobotnych ubywa
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 851,2 tys. wobec 865,5 tys. osób w sierpniu 2019 roku.
Najniższym bezrobociem może się pochwalić województwo wielkopolskie. W tamtejszych urzędach zarejestrowanych było niecałe 3 procent bezrobotnych. Najwyższy odsetek osób bez pracy jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie bezrobocie wynosi ponad 8 i pół procent.
PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md