Hillary Clinton w Polsce. Aneks podpisany
W obecności szefowej amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w sobotę w Krakowie został podpisany aneks do polsko-amerykańskiej umowy o obronie przeciwrakietowej. Aneks wiąże się ze zmianą koncepcji obrony balistycznej USA.
2010-07-03, 12:43
Aneks został podpisany przez wiceministra spraw zagranicznych Jacka Najdera i ambasadora USA w Polsce Lee Feinsteina w krakowskim Urzędzie Miasta. Obecny był minister obrony Bogdan Klich.
Chodzi o dokument, który zmienia umowę o tzw. tarczy antyrakietowej, podpisaną przed dwoma laty przez Sikorskiego i poprzedniczkę Hillary Clinton, Condoleezzę Rice. Poprzednia amerykańska administracja chciała rozmieścić na terenie Polski i Czech elementy tarczy antyrakietowej. W lipcu 2008 roku Condoleezza Rice podpisała umowę w tej sprawie z czeskimi władzami w Pradze, a miesiąc później z polskim rządem w Warszawie.
Jednak rząd prezydenta Baracka Obamy uznał, że projekt jest zbyt drogi i nie będzie efektywny i zmienił koncepcję. Według planów demokratów, na terenie Europy mają zostać rozmieszczone mobilne wyrzutnie rakiet przechwytujących SM-3. Właśnie takich zmian dotyczyć będzie podpisywany w sobotę aneks. Amerykańskie rakiety miałyby trafić do Polski między rokiem 2015 a 2018. Minister Radosław Sikorski oświadczył kilka dni temu, że nowy amerykański projekt podoba się w Polsce bardziej niż poprzednia wersja.
15 mln dol. na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau
Hillary Clinton poinformowała wcześniej, że administracja prezydenta Baracka Obamy zamierza wystąpić do Kongresu USA o przyznanie 15 mln dol. na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau - poinformowała w sobotę w Krakowie szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton.
REKLAMA
W oświadczeniu wygłoszonym w obecności członków Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przedstawicieli organizacji żydowskich, romskich i duchownych katolickich Clinton podkreśliła, że amerykańskie wsparcie ma pomóc w ochronie miejsca pamięci i męczeństwa, jakim jest Auschwitz-Birkenau i w zachowaniu go dla przyszłych pokoleń.
"Mam także obowiązek upomnienia się o sprawiedliwość dla ofiar holokaustu i ich rodzin. USA z zadowoleniem przyjmują porozumienie zawarte przez ponad 40 krajów, które popierają starania na rzecz zwrotu mienia i zrekompensowania strat spowodowanych przez skonfiskowanie mienia przez hitlerowców i tych, którzy z nimi kolaborowali" - powiedziała sekretarz stanu USA.
Jak mówiła Clinton, tylko w zeszłym roku Muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedziło 1,3 mln osób. Podziękowała kongresmenom, którzy popierają inicjatywę finansowego wsparcia dla Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Gest Amerykanów to odpowiedź na apel polskiego rządu o wsparcie tzw. Funduszu Wieczystego tworzonego przez powołaną w styczniu 2009 r. Fundację Auschwitz-Birkenau. Z funduszu tego finansowane będą prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Do tej pory kilka państw europejskich zadeklarowało wpłatę w sumie 67 mln euro, z czego 60 mln euro chcą przekazać Niemcy, a 6 mln euro Austria.
Clinton oddała hołd ofiarom katastrofy
W sobotę rano Hillary Clinton złożyła kwiaty pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie. W ten sposób oddała hołd ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wieniec składany w imieniu narodu amerykańskiego został ułożony z kwiatów w kolorze amerykańskiej flagi: czerwonych, białych i granatowych.
Amerykańska sekretarz stanu złożyła też kondolencje kilku rodzinom ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Pod Krzyżem Katyńskim byli bliscy: wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Kremera, Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych RP gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy Wojsk Specjalnych gen. Włodzimierza Potasińskiego oraz Wojciecha Seweryna - artysty plastyka, twórcy Pomnika Ofiar Katynia w Chicago.
70 zagranicznych delegacji
W krakowskiej konferencji w teatrze im. Słowackiego oprócz Hillary Clinton uczestniczy też b. sekretarz stanu Madeleine Albright, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a także ponad 70 delegacji zagranicznych.
W trakcie konferencji odnowiona zostanie Deklaracja Warszawska, a także przyjęta mapa drogowa działań społeczności międzynarodowej w zakresie wspierania demokracji. Pozwoli to na zdefiniowanie zadań Wspólnoty Demokracji na najbliższe lata.
Odbędzie się również panel ministerialny na temat kondycji demokracji na świecie, prowadzony przez ministra Sikorskiego. W ramach konferencji odbywają się panele dyskusyjne poświęcone roli kobiet w budowie demokracji, zagrożeń dla demokracji w kontekście światowego kryzysu finansowego, roli demokratycznych aktywistów we współczesnym świecie oraz znaczeniu współczesnych technologii dla rozwoju demokracji.
Wspólnota Demokracji jest międzyrządową organizacją skupiającą ponad 100 państw, której celem jest promocja demokracji i umocnienie instytucji demokratycznych na całym świecie. Wspólnota została zainicjowana w 2000 roku przez prof. Bronisława Geremka i Madeleine Albright. Stały Sekretariat Wspólnoty Demokracji od 2009 roku ma swoją siedzibę w Warszawie.
REKLAMA
kh
REKLAMA