B. Musiał: za brak donosu na Żyda groziła Polakom kara śmierci
- Kara śmierci groziła Polakom nie tylko za pomoc Żydom, ale także za brak donosu na nich. Niemcy tę karę wprowadzili w 1942 roku. Tak było wyłącznie w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Musiał, historyk, autor książki "Kto dopomoże Żydowi...".
2019-11-03, 09:07
Posłuchaj
"Kto dopomoże Żydowi..." to zdanie wzięte z okupacyjnych ustaw niemieckich. W Polsce ten, kto pomagał podlegał karze śmierci. Mimo to wielu Polaków niosło pomoc Żydom. Po wojnie otrzymywali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Przyznawany jest on od 1963 r. przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.
Do tej pory w ten sposób wyróżniono ponad 27 tys. osób z całego świata. Polscy Sprawiedliwi stanowią wśród nich największą grupę. Jest to około 7 tys. osób.
Gość PR24 zwrócił uwagę, że niemiecki okupant wprowadzał i zaostrzał represje, reagując na postawę Plaków, którzy pomagali Żydom. - Niemcy nie wprowadzili rozporządzeń o karach prewencyjnie, do przodu, ale reagowali na sytuację, na postawę polskiego społeczeństwa. Czuli się zmuszeni do opracowania nowych rozporządzeń, zaostrzania kar. Kara śmierci groziła Polakom nie tylko za pomoc Żydom, ale także za brak donosu na nich. Niemcy tę karę wprowadzili w 1942 roku - podkreślił Bogdan Musiał.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Rozmawiał Zdzisław Krasnodębski.
Polskie Radio 24
-----------------
REKLAMA
Data emisji: 03.11.2019
Godzina emisji: 8.06
Polecane
REKLAMA