Maciej Rosalak o dekomunizacji: w Polsce trwa walka o rząd dusz
- Walka polityczna sięga obecnie o wiele głębiej, niż nam się wydaje. Nie chodzi tylko o parę mandatów w Senacie w tę czy drugą stronę, tu chodzi o to, jaka wizja Polski wygra. Jesteśmy świadkami tego, jak wnukowie funkcjonariuszy PPR, PZPR czy UB sięgają po rząd dusz - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, historyk (Do Rzeczy).
2019-11-05, 10:45
Posłuchaj
Maciej Rosalak przywoływał powiedzenie, że cały czas toczy się walka pomiędzy potomkami Armii Krajowej a funkcjonariuszami służby bezpieczeństwa. - Już trzecie czy czwarte pokolenie toczy tę walkę. Odbywa się ona także w obszarze pozornie nieznaczącym, nazewnictwa ulic. Ale jest to zagadnienie sięgające tożsamości narodowej, pamięci - zaznaczył.
Powiązany Artykuł
Agnieszka Soin (PiS): działania PO, w zakresie dekomunizacji, można uznać za antypaństwowe
Odnosząc się do pojęcia "jedność robotnicza" historyk przypominał, że dotyczyło ono także kongresu zjednoczeniowego PPR i PPS, w wyniku którego 15.12.1948 r. powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza.
Gen. August Emil Fieldorf walczył w Legionach Polskich, w II Rzeczypospolitej kontynuował służbę wojskową. W czasie okupacji niemieckiej w Polsce był dowódcą Kedywu - Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK, którym dowodził do marca 1944 r., używając pseudonimu "Nil". Kedyw zajmował się m.in. odbijaniem więźniów, przeprowadzaniem akcji odwetowych na funkcjonariuszach SS, Gestapo i policji, a także likwidowaniem kolaborantów i konfidentów. Decyzją władz komunistycznych 24 lutego 1953 r. gen. Fieldorf został powieszony w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej.
REKLAMA
Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" w czasie II wojny światowej był dowódcą słynnej V Brygady Wileńskiej AK. We wrześniu 1945 r. wyjechał na Pomorze, gdzie prowadził działalność dywersyjną na terenach województw zachodniopomorskiego, gdańskiego i olsztyńskiego. 2 listopada 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na wielokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Dekomunizacja ulic w Warszawie. NSA oddalił ostatnie skargi wojewody
Więcej w nagraniu.
Rozmawiał Michał Rachoń.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP/ka
------------------
Data emisji: 05.11.2019
Godzina emisji: 09.33
REKLAMA
REKLAMA