Maciej Rosalak o dekomunizacji: w Polsce trwa walka o rząd dusz

- Walka polityczna sięga obecnie o wiele głębiej, niż nam się wydaje. Nie chodzi tylko o parę mandatów w Senacie w tę czy drugą stronę, tu chodzi o to, jaka wizja Polski wygra. Jesteśmy świadkami tego, jak wnukowie funkcjonariuszy PPR, PZPR czy UB sięgają po rząd dusz - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, historyk (Do Rzeczy).

2019-11-05, 10:45

Maciej Rosalak o dekomunizacji: w Polsce trwa walka o rząd dusz
Pierwszy dowódca Kedywu, świetny organizator i człowiek. Mija 70 lat od śmierci Emila Fieldorfa "Nila". Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Posłuchaj

05.11.19 Maciej Rosalak: zagadnienie bardzo głęboko sięgające tożsamości narodowe
+
Dodaj do playlisty

W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską; z kolei Rada Miasta Żyrardów przywróciła nazwę ulicy Jedności Robotniczej, która dotychczas nosiła nazwę gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Maciej Rosalak przywoływał powiedzenie, że cały czas toczy się walka pomiędzy potomkami Armii Krajowej a funkcjonariuszami służby bezpieczeństwa. - Już trzecie czy czwarte pokolenie toczy tę walkę. Odbywa się ona także w obszarze pozornie nieznaczącym, nazewnictwa ulic. Ale jest to zagadnienie sięgające tożsamości narodowej, pamięci - zaznaczył.

Powiązany Artykuł

Agnieszka Soin 1200_.jpg
Agnieszka Soin (PiS): działania PO, w zakresie dekomunizacji, można uznać za antypaństwowe

Odnosząc się do pojęcia "jedność robotnicza" historyk przypominał, że dotyczyło ono także kongresu zjednoczeniowego PPR i PPS, w wyniku którego 15.12.1948 r. powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza.

Gen. August Emil Fieldorf walczył w Legionach Polskich, w II Rzeczypospolitej kontynuował służbę wojskową. W czasie okupacji niemieckiej w Polsce był dowódcą Kedywu - Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK, którym dowodził do marca 1944 r., używając pseudonimu "Nil". Kedyw zajmował się m.in. odbijaniem więźniów, przeprowadzaniem akcji odwetowych na funkcjonariuszach SS, Gestapo i policji, a także likwidowaniem kolaborantów i konfidentów. Decyzją władz komunistycznych 24 lutego 1953 r. gen. Fieldorf został powieszony w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej.

REKLAMA

Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" w czasie II wojny światowej był dowódcą słynnej V Brygady Wileńskiej AK. We wrześniu 1945 r. wyjechał na Pomorze, gdzie prowadził działalność dywersyjną na terenach województw zachodniopomorskiego, gdańskiego i olsztyńskiego. 2 listopada 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na wielokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Dekomunizacja ulic w Warszawie. NSA oddalił ostatnie skargi wojewody

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Michał Rachoń.

REKLAMA

Polskie Radio 24/PAP/ka

------------------

Data emisji: 05.11.2019

Godzina emisji: 09.33

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej