M. Binkowski (PiS): w sprawie dekomunizacji ulic są rozbieżności wewnątrz PO

- Zamiast dekomunizacji ulic następuje ich rekomunizacja, czyli powracanie do nazw stricte komunistycznych i to odwołujących się do najgorszych tradycji PRL - mówił w Polskim Radiu 24 warszawski radny Maciej Binkowski. Przypomniał, że Rafał Trzaskowski obiecał namiastkę dekomunizacji.

2019-11-05, 15:56

M. Binkowski (PiS): w sprawie dekomunizacji ulic są rozbieżności wewnątrz PO
Maciej Binkowski (PiS). Foto: PR24/jp

Posłuchaj

5.11.19 M. Binkowski: w PO jest opór w sprawie dekomunizacji (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Na przełomie października i listopada doszło do zaskakujących decyzji radnych niektórych miast. Głosami samorządowców z Platformy Obywatelskiej najpierw w Białymstoku zmieniono nazwę ulicy Łupaszki na ulicę Podlaską, następnie radni Żyrardowa podjęli decyzję o zmianie nazwy ulicy generała Fieldorfa "Nila" na ulicę Jedności Robotniczej. Między innymi te decyzje komentował w Polskim Radiu 24 warszawski radny PiS Maciej Binkowski.

Powiązany Artykuł

rekomunizacja 1200 east news.jpg
Paweł Sałek o rekomunizacji ulic: szeroko zakrojona i zorganizowana akcja

Rekomunizacja zamiast dekomunizacji

Radny Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że zamiast dekomunizacji ulic następuje ich rekomunizacja, czyli powracanie do nazw stricte komunistycznych i to odwołujących się do najgorszych tradycji PRL.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] S. Gajewski o dekomunizacji: w Polsce pamięć jest sprawą polityczną

- Patroni ulic zmieniają się na gorsze, czyli następuje rekomunizacja. Nie tylko w Warszawie, ale także w Żyrardowie, gdzie gen. Nil musi ustąpić nazwie Zjednoczenia Robotniczego, która uczciła zjednoczenie partii robotniczej - podkreślił.

REKLAMA

M. Binkowski: w sprawie dekomunizacji są spory wewnątrz PO

Jak zaznaczył, w Warszawie niestety sytuacja wygląda podobnie. - Rafał Trzaskowski obiecał pewną namiastkę dekomunizacji, ale warto zwrócić uwagę, że w tym temacie nawet wewnątrz środowiska PO nie jest w stanie sobie poradzić. Dobrym przykładem jest sprawa ulicy Danuty Siedzikówny, ps. Inka - mówił.

Jak wyjaśnił, w kwestii tej nazwy ulicy doszło do zaskakujących wydarzeń. Imieniem "Inki" nazwano w ramach dekomunizacji ulicę "Małego Franka", który był komunistycznym partyzantem. Po przywróceniu dawnej nazwy prezydent Warszawy obiecał, ze w stolicy "Inka" i tak będzie miała swoją ulicę.

>>> [ZOBACZ RÓWNIEŻ] Maciej Rosalak o dekomunizacji: w Polsce trwa walka o rząd dusz

- Prezydent nagle napotkał na mur lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej. Tutaj szczególnie złą rolę odegrała pani Bożena Krupińska, była radna dzielnicy z PO, stwierdziła, że to będzie świetny kapitał polityczny do zbicia wśród mieszkańców, którzy byli niezadowoleni, że będą musieli zmieniać dowód, adres korespondencyjny, zaczęła zbierać podpisy, blokować to - opowiadał radny PiS.

REKLAMA

Podczas audycji poruszono także kwestię zatrzymania burmistrza dzielnicy Włochy oraz sprawę poprawy funkcjonowania infrastruktury i komunikacji miejskiej w Warszawie.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/jmo

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 14.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej