Śledztwo wobec S. Neumanna. Wniosek o zwolnienie adwokat z tajemnicy
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wystąpiła do Sądu Okręgowego w Warszawie o zwolnienie z tajemnicy adwokackiej mec. Pauliny Kieszkowskiej-Knapik, byłej pełnomocnik warszawskiej kliniki okulistycznej Sensor Cliniq, a prywatnie żony dziennikarza TVN24 - dowiedziała się "Gazeta Polska". Ma to związek ze śledztwem, w którym zarzuty usłyszał Sławomir Neumann - informuje tygodnik.
2019-11-06, 16:00
Doniesienia o skierowaniu do sądu wniosku potwierdził w rozmowie z "Gazetą Polską" prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.
Powiązany Artykuł
Sławomir Neumann usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień. Polityk nie przyznaje się do winy
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Co obciąża Sławomira Neumanna? Szef klubu Platformy Obywatelskiej z zarzutami
- Prokuratura skierowała wniosek do sądu o zwolnienie z tajemnicy adwokackiej i przesłuchanie w charakterze świadka jednego z warszawskich adwokatów, który pod koniec 2013 roku działając na rzecz prywatnej kliniki leczącej zaćmę, podejmował szereg działań w Ministerstwie Zdrowia mających na celu uzyskanie przez tę klinikę kontraktu w NFZ. Takie działania skutkowały między innymi wydaniem pod koniec 2014 roku korzystnej interpretacji przepisów przez Ministerstwo Zdrowia - powiedział tygodnikowi prok. Tomasz Czułowski.
"Gazeta Polska" zwraca uwagę, że śledztwo, w którym prokuratura chce przesłuchać mec. Kieszkowską-Knpaik dotyczy nieprawidłowości do jakich dochodziło przy kontraktowaniu usług medycznych z zakresu okulistyki w Mazowieckim Oddziale Funduszu Zdrowia pod koniec 2013 roku.
REKLAMA
Naciski wiceministra
Zdaniem prokuratury, Sławomir Neumann miał naciskać na dyrektora mazowieckiego NFZ, aby ten podpisał umowę z jedną z warszawskich klinik okulistycznych, leczących zaćmę. Wcześniej NFZ wypowiedział jednak tej placówce kontrakt, bo miała ona pobierać od pacjentów opłaty za świadczenia, które był refundowane.
Prokuratura Krajowa podała w komunikacie, że prezes NFZ, która odmawiała podpisania nowego kontraktu z lecznicą, została w grudniu 2013 roku odwołana ze stanowiska. "Naciskom wiceministra Neumanna uległ Adam T., który jako dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ, wbrew przepisom zawarł 31 grudnia 2013 roku z warszawską kliniką aneks do umowy o świadczeniu opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki. Aneks został zawarty z datą wsteczną - od 21 grudnia 2013 roku, gdy dobiegała końca wypowiedziana umowa. Przedłużał do końca 2014 roku okres obowiązywania kontraktu" - informowała PK.
Miliony dla Sensor Cliniq
W efekcie działań Sławomira Neumanna prywatna klinika okulistyczna miała osiągnąć korzyść majątkową w wysokości 13,5 mln zł. Poseł usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień.
Powiązany Artykuł
"Na wybory idą głosować ludzie, którzy g***o się interesują". Kompromitujące nagrania Sławomira Neumanna
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] O czym wie S. Neumann? "Adamowicza można było wyprowadzić w kajdankach"
REKLAMA
"Według ustaleń śledczych, w związku z podpisaniem korzystnego dla Sensor Cliniq aneksu, kwoty pierwotnie przeznaczone na kontrakt ze szpitalem w Ostrołęce - 2,5 miliony złotych i ze szpitalem w Grójcu - 2 miliony złotych, zostały zmniejszone odpowiednio do 250 i 200 tysięcy złotych" - twierdzi "Gazeta Polska". Zredukowane środki miały dotyczyć m.in. dializ, rezerw lekowych i opieki paliatywnej.
W maju 2018 polityk PO zrzekł się immunitetu. Nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. Prokurator zastosował wobec posła poręczenie majątkowej w kwocie 50 tys. zł.
Polityczna mecenas
"Gazeta Polska" zwraca ponadto uwagę na inny zastanawiający wątek w tej sprawie, skupiony wokół samej adwokat, reprezentująca Sensor Cliniq. Paulina Kieszkowska-Knapik to prywatnie żona czołowego dziennikarza TVN24 Macieja Knapika i zagorzała krytyk obecnej władzy.
Powiązany Artykuł
Joanna Lichocka: PO buduje swoją aktywność na kłamstwie
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nowe taśmy Sławomira Neumanna. "Tczew nie zasłużył na Adama Korola"
REKLAMA
Uczestniczyła ona m.in. w antyrządowych inicjatywach, organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji i sprzeciwiała się reformie wymiaru sprawiedliwości, dołączając do akcji "Wolne Sądy".
Regularnie publikuje na portalu oko.press, a jaj liczne wystąpienia pojawiają się w serwisie YouTube.
jp/Gazeta Polska/PAP
REKLAMA