Rozwiązanie umowy z Gazpromem. Prezes PGNiG: mamy alternatywy

2019-11-15, 13:54

Rozwiązanie umowy z Gazpromem. Prezes PGNiG: mamy alternatywy
Piotr Woźniak. Foto: PAP/Leszek Szymański

Prezes PGNiG Piotr Woźniak w wywiadzie dla Informacyjnej Agencji Radiowej mówił o powodach tej decyzji - przyczynami, dla których polska spółka nie przedłuży umowy są przede wszystkim trudne warunki - chodzi między innymi o bardzo wysokie ceny surowca sprzedawanego nam przez Gazprom oraz niestabilność dostaw.

Posłuchaj

P. Woźniak: od naszego wejścia do Unii Europejskiej aż 7-krotnie byliśmy przedmiotem poważnych przerw w dostawach, które w żaden sposób nie były podyktowane winą z naszej strony. Relacjonowała Krystyna Prostak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

PGNiG oficjalnie poinformował dziś, że - po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych - przekazała Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego.

- Od naszego wejścia do Unii Europejskiej aż 7-krotnie byliśmy przedmiotem poważnych przerw w dostawach, które w żaden sposób nie były podyktowane winą z naszej strony - wyjaśnił Piotr Woźniak.

Powiązany Artykuł

gazociąg Ukraina PAP 1200.jpg
PGNiG kończy współpracę z Gazpromem. Jest komunikat spółki

Piotr Woźniak dodał, że zgodnie z zapisami kontraktu strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji dotyczącej dalszej współpracy po 2022 roku na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania.

Prezes spółki poinformował, że od 2023 r. wolumeny gazu z kontraktu jamalskiego będą zastąpione wolumenami wynikającymi z innych kontraktów. - Są trzy źródła, trzy portfele - krajowy, norweski - poprzez gazociąg Baltic Pipe i LNG. W celu ewentualnych uzupełnień czy na potrzeby gry rynkowej będziemy mogli jeszcze kupować dostawy typu spot z Niemiec - powiedział prezes PGNiG.

Zapewnił że to, co spółka ma w kontraktach importowych, wystarcza na zastąpienie dostaw z kontraktu jamalskiego. Jak zaznaczył, zapewniają one pokrycie z nadwyżką przewidywanego popytu krajowego.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock_pieniądze 1200.jpg
Budżet 2020 ma być zbilansowany. Po raz pierwszy od ponad 30 lat nie będzie deficytu

>>>[CZYTAJ TAKŻE] PGNiG kończy kontrakt jamalski. Minister energii: nie odpowiadał warunkom rynkowym

Zaznaczył jednocześnie, że portfel z szelfu norweskiego nie jest jeszcze skończony, a w pierwszej kolejności spółka koncentruje się na kupowaniu złóż.

- Mamy tam swój gaz, ale tego nie będzie dosyć. Będziemy dokupować tyle złóż, ile się da. A to, co zabraknie do wolumenu na poziomie 9 mld m sześc. rocznie, zapewnimy sobie kontraktowo - wskazał Woźniak.

Jak dodał, są "zaawansowane rozmowy", a kontrakty można podpisać praktycznie w każdej chwili. - Ale chcielibyśmy mieć jak najwięcej własnych złóż, bo tak zawsze jest taniej - wyjaśnił.

REKLAMA

Uniezależnienie energetyczne

Odchodzący z funkcji ministra finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ocenia, że Polska jest na dobrej drodze do uniezależnienia energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o gaz. - To jest szczególnie ważna strategia, która jest skutecznie realizowana przez rząd - dodał.

Uzupełnił, że nie nie chodzi o to, że "Polska chce całkowicie zrezygnować z gazu rosyjskiego; wszystko będzie zależało od warunków finansowych; ale nie możemy sobie pozwolić na to, żeby ten gaz, który kupujemy, był jednym z najdroższych gazów na świecie".

Jerzy Kwieciński powiedział, że Polska chce być partnerem, ale poważnym i traktowanym na równych warunkach.

REKLAMA

Koniec umowy

Kontrakt jamalski został zawarty 25 września 1996 roku i obowiązuje do 31 grudnia 2022.

Jak informowali wcześniej przedstawiciele władz PGNiG, w 2023 roku spółka będzie w stanie zaspokoić popyt krajowy na gaz w wysokości ponad 24 miliardów metrów sześciennych gazu. Podkreślono, że będzie to surowiec z bezpiecznych źródeł - między innymi z Norwegii, LNG i z krajowego wydobycia.

Do 2022 roku ma być gotowy Baltic Pipe. To gazociąg, który połączy norweskie złoża gazu poprzez Danię pod dnem Morza Bałtyckiego do Polski.

REKLAMA

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej