Wielki sukces akcji "Niepodległą mamy we krwi". Szef MON: piękna idea honorowego krwiodawstwa

Ponad 2 tys. litrów krwi zebrano od 1 września do 18 listopada podczas kampanii "Niepodległą mamy we krwi". - To piękna inicjatywa łącząca w sobie szerzenie idei honorowego krwiodawstwa i upamiętnianie odzyskania przez Polskę niepodległości - ocenił szef MON Mariusz Błaszczak.

2019-11-18, 21:03

Wielki sukces akcji "Niepodległą mamy we krwi". Szef MON: piękna idea honorowego krwiodawstwa
Mobilny punkt krwiodawstwa. Foto: Twitter/UdSKiOR

W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca wyniki kampanii organizowanej przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion oraz Wojskowy Instytut Wydawniczy - wydawcę miesięcznika "Polska Zbrojna".

Powiązany Artykuł

shutterstock_krew czerwone krwinki 1200.jpg
Sztuczna krew – dlaczego jeszcze nie powstała?

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Oddajesz krew? Dostaniesz więcej czekolady!

"To piękna inicjatywa łącząca w sobie szerzenie idei honorowego krwiodawstwa oraz upamiętnianie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest także wyjątkowym hołdem oddanym tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny. Z radością objąłem tę kampanię swoim patronatem" - napisał w liście do uczestników konferencji szef MON.

REKLAMA

W jego ocenie akcja ta skutecznie zachęcała polskie społeczeństwo, w tym szczególnie młodzież, do oddawania krwi. "Oraz była ważnym elementem procesu kształtowania poczucia tożsamości narodowej i identyfikacji z polskimi tradycjami (…) jestem dumny, że w kampanii »Niepodległą mamy we krwi« licznie uczestniczyli przedstawiciele Wojska Polskiego. Swoją postawą potwierdzili, że służą społeczeństwu i doskonale rozumieją szlachetną ideę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi" - podkreślił Mariusz Błaszczak.

"Wyjątkowa i nie jednorazowa akcja"

Dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, Maciej Podczaski, zaznaczył, że od kilku lat wspierają ideę honorowego krwiodawstwa. - W ubiegłym roku zainicjowaliśmy ze Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi Legion ogólnopolską kampanię krwiodawstwa "Niepodległą mamy we krwi". Chcieliśmy w ten niecodzienny sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nastawiliśmy się, że będzie to wyjątkowa, lecz jednorazowa akcja. Jednak jej sukces i odbiór w społeczeństwie sprawił, że zdecydowaliśmy o kontynuacji projektu także w tym roku - powiedział.

Prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Legion, Robert Kowalewski, dodał, że pragną podczas konferencji zwrócić uwagę na "niekwestionowaną wartość krwi w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia". - Dzisiejszy dzień to również okazja do spotkania z ludźmi o ogromnych sercach, wielkim samozaparciu, chcących tak jak my promować i kreować honorowe dawstwo krwi wśród społeczeństwa - zauważył.

REKLAMA

"Najpiękniej realizujecie patriotyzm"

Uczestniczący w konferencji szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że to wspaniała akcja "nie tylko przecież jednorazowa". - To cały ciąg przedsięwzięć, w których biorą państwo udział, służących drugiemu człowiekowi. Tegoroczna edycja tej wspaniałej akcji krwiodawstwa rozpoczęła się wraz z 80. rocznicą wybuchu II wojny, 1 września. Wspominaliśmy tych, którzy w latach II wojny i w okresie powojennym nie szczędzili swojej krwi, aby Polska była wolna, aby następne pokolenia były wolne. Nasi weterani, kombatanci realizowali coś, co nazywa się patriotyzmem czasu wojny. Przelewali krew, oddawali zdrowie, często życie, z myślą o nas - mówił.

- A wy drodzy państwo realizujecie najpiękniej patriotyzm czasu pokoju, oddając krew dla drugiego człowieka. Za to bardzo serdecznie pragniemy państwu podziękować, także w imieniu kombatantów, którzy w ramach tej akcji skorzystali z państwa ofiarności. To świadczy, że nie ginie w Polakach poczucie solidarności z drugim człowiekiem - zaakcentował Jan Józef Kasprzyk.

Okazałe liczby

W ramach kampanii krew zbierano w całym kraju od 1 września do 18 listopada. Zorganizowano 61 akcji krwiodawstwa, podczas których zebrano ponad 830 litrów krwi. - 1561 uczestników kampanii zarejestrowało na portalu Legionu 2485 donacji, zwiększając licznik zebranej krwi o kolejne 1134 litry. W sumie zebraliśmy ponad 2 tys. litrów krwi. Nagrodziliśmy 355 dawców podczas 71 dni konkursu towarzyszącego kampanii, 59 krwiodawców otrzyma nagrody główne i specjalne, których losowanie odbyło się minioną sobotę - powiedział Maciej Podczaski.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

tatuaż Pixabay 1200.jpg
Czy osoby z tatuażem mogą oddawać krew?

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Która grupa krwi występuje najrzadziej na kuli ziemskiej?

Podczas konferencji zasłużeni w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa i za "krzewienie idei ratowania ludzkiego życia" otrzymali Złoty, Srebrny i Brązowe Krzyże Zasługi. Wręczono również odznakę "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" nadaną decyzją ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który objął kampanię patronatem honorowym. Przyznano także m.in. odznaczenia "Serca Legionu". Prezydent Andrzej Duda przekazał zaś pióro, jako nagrodę specjalną dla wylosowanego uczestnika tegorocznej kampanii.

REKLAMA

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej