Sejm zajął się podwyżką akcyzy. Projekt trafi do komisji
Projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym trafi do dalszych prac w parlamencie. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu, który zakłada 10-procentową podwyżkę akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe.
2019-11-20, 07:52
Posłuchaj
- W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu podwyżki akcyzy
- Ma ona wzrosnąć o 10 procent
- Projekt trafił do dalszych prac
- Zmiany miałyby wejść w życie od nowego roku
Dzięki zmianom w ustawie, przyszłoroczny budżet ma zyskać około miliarda siedmiuset milionów złotych. Jak powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba, zmiana w ustawie ma doprowadzić również do ograniczenia negatywnych skutków spożycia alkoholu i wyrobów tytoniowych.
- Proponowana indeksacja akcyzy z całą pewnością wpłynie na politykę prozdrowotną oraz ograniczy negatywne skutki spożywania napojów alkoholowych i palenia wyrobów tytoniowych. Za polityką prozdrowotną przemawia fakt, że w ciągu roku z powodu chorób od tytoniowych umiera co najmniej 70 tysięcy Polaków, natomiast alkohol powoduje 12 tysięcy zgonów rocznie - powiedział Leszek Skiba.
Część opozycji jest krytyczna
O odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu wnioskowali posłowie opozycji. Jak mówił Jarosław Rzepa, poseł Koalicji Polskiej PSL-Kukiz'15, podwyżka akcyzy może doprowadzić do wzrostu szarej strefy.
Powiązany Artykuł
Wyższa akcyza na alkohol. Premier: wszyscy ponosimy koszt leczenia osób uzależnionych
- Myślicie Państwo, że osoby które spożywają najwięcej alkoholu, często nie najlepszej jakości, pójdą do sklepów i zostawią tam większe pieniądze? Nie. Oni będą szukać tego alkoholu gdzie indziej. Większych wpływów do budżetu nie będzie - mówił poseł Jarosław Rzepa.
REKLAMA
Używki mają zdrożeć
Jak szacuje Ministerstwo Finansów, po podwyższeniu akcyzy paczka papierosów podrożeje średnio o złotówkę i dwa grosze. Cena półlitrowej butelki wódki może wzrosnąć o jeden złoty i czternaście groszy, a butelka piwa o sześć groszy.
Z podwyżki akcyzy wyłączono cydr i perry o zawartości alkoholu nieprzekraczającej pięciu procent. Napoje te będą nadal objęte preferencyjnymi stawkami podatku.
Akcyzą mają zostać objęte też e-papierosy - i to już od stycznia 2020 roku, a nie jak pierwotnie planowano - od czerwca.
Projekt ustawy trafi do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Planowane zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, IAR, md
REKLAMA