Komisja finansów publicznych przyjęła m.in. projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym
Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła dziś dwa projekty nowelizacji ustaw: o podatku akcyzowym i Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Do pierwszego z projektów posłowie wnieśli poprawkę, która wprowadza akcyzę na płyn do papierosów elektronicznych.
2019-11-20, 18:38
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym przewiduje wzrost o 10 proc. akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Rząd szacuje, że dzięki temu rozwiązaniu do budżetu państwa wpłynie dodatkowe 1 mld 700 mln złotych.
- Szukamy punktu równowagi. Nie chcemy nadmiernie taniego alkoholu, ponieważ ma to konsekwencje dla polityki zdrowotnej. Nie chcemy doprowadzić do pojawienia się szarej strefy. Decyzje o stawce muszą być tak podjęte, żeby z jednej strony pozwoliły na sfinansowanie ochrony zdrowia, a z drugiej nie doprowadził do pojawienia się szarej strefy. Analizy o tej niezmiernie ważne równowadze były podstawą do ustalenia w ministerstwie finansów, że tą stawką, która jest optymalna jest 10 proc. - tłumaczył na posiedzeniu komisji wiceminister finansów Leszek Skiba.
Za odrzuceniem projektu głosowała opozycja. Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Rosati przekonywał, że proponowane przepisy zostały źle napisane. - Nie ma ani słowa o tym, że chodzi o zdrowie Polaków. Nie ma ani słowa o tym, że w istocie rzeczy celem tego projektu jest prawdopodobnie zwiększenie wpływów budżetowych. Nie ma ani słowa o tym na co te wpływy budżetowe - jeżeli będą - zostaną przeznaczone. Nie ma żadnej analizy, skąd te wpływy, w jaki sposób zostały skalkulowane - wymienia poseł KO.
Powiązany Artykuł
USA: przypadki zgonów po użyciu e-papierosów, udokumentowane powikłania
Przedsiębiorcy mówią "nie"
Projekt skrytykowali również przedstawiciele organizacji reprezentujących przedsiębiorców. - Dlaczego popełniamy błędy z 2010 i 2014 roku, kiedy było totalne załamanie rynku wyrobów tytoniowych i drastyczny wzrost szarej strefy w skutek drakońskich podwyżek akcyzy? Mamy kilka lat później i idziemy dokładnie tym samym scenariuszem. W imieniu firm tytoniowych zrzeszonych w naszej organizacji sprzeciwiamy się temu projektowi - mówiła podczas komisji Karolina Bursa-Moczulska z Business Centre Clubu.
REKLAMA
Z kolei Jacek Podgórski z Instytutu Gospodarki Rolnej przekonywał, że projekt uderzy w rodzimych producentów. - Oznaczać będzie ograniczenie kosztów produkcji, w tym wydatków na surowiec tytoniowy pochodzący od polskich plantatorów tytoniu. Realne jest również ryzyko zwiększenia importu niskiej jakości tytoniu z zagranicy - mówił Podgórski.
Akcyza również na płyn do e-papierosów
Argumenty te nie przekonały większości posłów komisji, która opowiedziała się za przyjęciem projektu. Dodatkowo wniesiono do niego jedną poprawkę. Zgłosił ją poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Polak.
Poprawka dotyczy wprowadzenia akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych. Wyniesie ona 0,55 zł za każdy mililitr płynu. Zdaniem wnioskodawcy przyjęcie tej poprawki powinno skutkować dodatkowymi wpływami do budżetu w wysokości 7,5 mln zł w skali roku.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sejm zajął się podwyżką akcyzy. Projekt trafi do komisji
REKLAMA
Konsekwencją przyjętej poprawki jest to, że od 1 stycznia 2020 roku - pod warunkiem, że projekt zostanie uchwalony przez parlament i podpisany przez prezydenta - głębiej do kieszeni będą musieli sięgnąć również konsumenci e-papierosów. W czwartek w Sejmie odbędzie się II czytanie projektu. Dyskusja w tej sprawie została zaplanowana na godzinę 16:45.
Powiązany Artykuł
Wyższa akcyza na alkohol. Premier: wszyscy ponosimy koszt leczenia osób uzależnionych
Projekt o Solidarnościowym Funduszu do II czytania
W czwartek odbędzie się również II czytanie projektu nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Dziś projekt został pozytywnie zarekomendowany przez sejmową komisję finansów publicznych. Opozycja domagała się zorganizowania wysłuchania publicznego. Wniosek w tej sprawie zgłosiła Lewica.
- Dobrze, żeby o projekcie poselskim, o którym osoby, których dotyczy ta sprawy, czyli osoby z niepełnosprawnością miały możliwość zapoznania się z nim podczas publicznego wysłuchania - mówił Tomasz Trela z Lewicy, który zgłosił wniosek. Zaproponowano w nim, aby wysłuchanie publiczne odbyło się 16 grudnia.
REKLAMA
Przewodniczący komisji Henryk Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości nie zgodził się na poddanie wniosku pod głosowanie. Decyzję uzasadnił tym, że Sejm wyznaczył komisji termin przedstawienia sprawozdania umożliwiającego jego rozpatrzenie w czwartek 21 listopada.
Projekt został przyjęty stosunkiem głosów 22 "za", 8 "przeciw" przy braku głosów wstrzymujących się. Nowela zmienia nazwę funduszu na "Fundusz Solidarnościowy" i wprowadza wprowadza możliwość udzielenia wsparcia finansowego kolejnym grupom społecznym. Ze środków Funduszu będą mogły być sfinansowane między innymi, tak zwana trzynasta emerytura czy zasiłek pogrzebowy. II czytanie projektu odbędzie się w czwartek o godzinie 15.
Głosowania nad obiema nowelami zostaną przeprowadzone w wieczornym bloku, który jest zaplanowany na godzinę 21.
MF, PolskieRadio24.pl
REKLAMA
REKLAMA