Papież z uznaniem o "Solidarności": promotor przemian społecznych
Papież Franciszek mówił w środę przedstawicielom władz "Solidarności", że związek ten był "promotorem przemian politycznych i społecznych" w Polsce i "miał inspirujące znaczenie również poza jej granicami". Prywatna audiencja odbyła się w Domu świętej Marty.
2019-12-04, 12:14
Posłuchaj
W spotkaniu z papieżem w Watykanie uczestniczyli członkowie prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność na czele z Piotrem Dudą oraz delegacja Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Obecny był między innymi włoski polityk Rocco Buttiglione.
Powiązany Artykuł
Papież Franciszek: błogosławiony Jerzy Popiełuszko oddał życie z miłości do Chrystusa i do ludzi
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Oblicza współczesnego chrześcijaństwa. Czas szaleństwa czy czas wiary?
W przemówieniu papież powiedział: "Dziękuję za wizytę z okazji zbliżającej się 40. rocznicy powstania w Polsce Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego »Solidarność«, który, jak pokazuje współczesna historia, był promotorem przemian politycznych i społecznych w Waszej ojczyźnie i miał inspirujące znaczenie również poza jej granicami".
Obecność Boga i tchnienie Ducha Świętego
REKLAMA
Następnie Franciszek podziękował związkowcom za "służbę na rzecz dobra wspólnego i poszczególnych grup zawodowych w Polsce". Podkreślił, że "szczeremu poszukiwaniu dobra, prawdy i sprawiedliwości zawsze towarzyszy obecność Boża".
- Właśnie o tę obecność Boga i o nowe tchnienie Ducha Świętego dla swoich rodaków modlił się 40 lat temu święty Jan Paweł II, gdy wołał: "Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!" - mówił Franciszek przywołując homilię polskiego papieża wygłoszoną w 1979 roku w czasie mszy w Warszawie.
Franciszek wskazał, że oznaką otwartości na Bożego Ducha jest "postawa solidarności z osobami pozbawionymi niezbywalnych praw, przejawiająca się w różnych środowiskach nauki, pracy, w relacjach społecznych, ekonomicznych, politycznych oraz międzynarodowych".
"Zmiana mentalności przekonań"
REKLAMA
Jak przyznał, słowo "solidarność" nieco się "zużyło" i czasami bywa "niewłaściwie interpretowane". - Ale oznacza o wiele więcej niż jakiś sporadyczny gest hojności. Jest to wrażliwość na głos sióstr i braci, których pozbawiono prawa do godnych człowieka warunków pracy, do godziwej zapłaty, niezbędnej na utrzymanie rodziny, do opieki zdrowotnej, czy do odpoczynku - oświadczył.
Franciszek wyjaśnił, że warunkiem pozytywnych zmian w strukturach społecznych jest przede wszystkim "zmiana mentalności, przekonań i postaw, wpajanych już w najmłodsze pokolenia". W przeciwnym razie, ostrzegł, "te same nowe struktury wcześniej czy później nie będą służyły dobru wspólnemu, a tylko wybranej grupie, i staną się skorumpowane, ociężałe i nieskuteczne, a nawet krzywdzące dla innych".
Swoje przemówienie papież zakończył słowami: "Proszę Boga o dary Ducha Świętego dla Was i dla wszystkich Członków Waszego Związku, by podejmowane przez Was inicjatywy zawsze były inspirowane chrześcijańską zasadą: »Jeden drugiego brzemiona noście«. Prosząc o wstawiennictwo Matkę Bożą Królową Polski, życzę, byście owocnie kontynuowali wasze dzieło towarzyszenia i wsparcia".
"Musimy się trzymać wartości"
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda powiedział w środę po prywatnej audiencji u papieża Franciszka w Watykanie, że w jej trakcie poprosił go o modlitwę za polskich górników i wszystkich ludzi pracy.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Papież podsumował ostatnią podróż do Azji. "Trzeba kochać życie, aby je chronić"
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Papież podsumował ostatnią podróż do Azji. "Trzeba kochać życie, aby je chronić"
- Podziękowałem również Ojcu Świętemu za ustanowienie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki patronem NSZZ "Solidarność" i prosiłem o jego rychłą kanonizację - podkreślił Piotr Duda.
- Mówiłem także o powołaniu Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Chcemy budować na fundamentach związku zawodowego coś globalnego, co mogłoby się przeciwstawić globalnemu kapitalizmowi. Tu chodzi o całą społeczną naukę Kościoła, bo ona też jest globalna - wyjaśnił.
Piotr Duda poinformował, że delegacja wręczyła Franciszkowi wykonaną z soli kopię krzyży z gdańskiego pomnika zamordowanych stoczniowców, a także - jak dodał - "najsłynniejsze logo na świecie, czyli logo związku zawodowego »Solidarność«".
REKLAMA
Następnie szef związku opisał sytuację, jaka miała miejsce w chwili wręczania przez papieża różańców uczestnikom prywatnej audiencji. - Kiedy pokazałem Ojcu Świętemu, że już dostałem różaniec i mu go pokazałem, on powiedział mi: "W Argentynie związkowiec schowałby ten różaniec za siebie, a przewodniczący Solidarności pokazuje go wysoko". To było dla mnie bardzo wymowne. Musimy się w naszym kraju trzymać wartości, jakimi są rodzina i Bóg w miejscu pracy - powiedział szef "Solidarności".
jp
REKLAMA