Nieznane objawy zawału serca. Na to musisz zwrócić uwagę
Dr Bhavini Shah ujawnia nieoczywiste symptomy chorób serca. Niektóre z nich mogą zwiastować zawał. Znajomość objawów, a także szybka reakcja, gdy się pojawią, może uratować życie.
2025-02-22, 22:33
Mało znane objawy chorób serca
"Daily Mail" przywołuje opinię lekarki rodzinnej dr Bhavini Shah, która ostrzega, że należy zwracać uwagę nie tylko na dobrze znane objawy, jak bóle w klatce piersiowej czy duszności, ale też na inne - chociażby na zmianę koloru oczu. Brytyjski dziennik wskazuje, że "ok. 45 proc. osób w wieku powyżej 40 lat [podczas zawału] ma tłuszczową aureolę wokół tęczówki, z kolei u osób w wieku powyżej 60 lat - odsetek ten wzrasta do ok. 70 proc.".
Niekiedy w rejonie zewnętrznej strony tęczówki pojawia się "szary pierścień". Ma on związek z chorobą niedokrwienną serca i może wskazywać na podwyższony poziom cholesterolu, który "blokuje naczynia krwionośne" - czytamy.
Dr Shah zwraca też uwagę na obrzęk nóg. Ten objaw także może pojawić się przy ataku serca. I wyjaśnia, że ma to związek z "pracą serca, które jest zbyt słabe, aby skutecznie pompować krew do organizmu', to zaś "prowadzi do gromadzenia się płynu w żyłach i tkankach, znajdujących się w nogach i stopach".
- Uchwycili tajemniczą aktywność umierającego mózgu. "Eksplozja trwała 90 sekund"
- Ten słodzik zwiększa ryzyko zawału i udaru. Kryje się w "napojach zero"
"Daily Mail" przytacza badania Lloyds Pharmacy - brytyjskiej firmy farmaceutycznej, z którą związana jest dr Bhavini Shah - że mniej niż połowa Brytyjczyków (46 proc.) ma świadomość, że obrzęk nóg może wskazywać na problemy z serce. Z kolei dane rządowe wskazują, że zaledwie 2 mln obywateli rozpoznaje symptomy chorób serca.
Innym, mało znanym objawem, może być także nagłe "pogrubienie i poszerzenie" paznokci. Ma to jednak medyczne uzasadnienie, jako że - jak czytamy - "natleniona krew nie dociera do palców, to zaś powoduje nadprodukcję substancji przyspieszającej wzrost tkanki paznokcia".
Zawał serca. Najbardziej powszechne sygnały
Dr Shah wskazuje, że dobrze znanym objawem jest ból w klatce piersiowej, który przypomina ucisk. Możemy mieć też uczucie ciężkości w klatce piersiowej - może być to objaw zawału i wówczas należy wezwać pomoc. Powszechnie znanym sygnałem ostrzegawczym jest także duszność. - Jeśli serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi przez organizm, w płucach może gromadzić się płyn, utrudniając oddychanie - wyjaśnia dr Shah.
Zaniepokoić powinno nas także nieregularne bicie serca - wskazuje brytyjski dziennik. A także duże zmęczenie, spowodowane "codziennymi czynnościami czy lekkimi ćwiczeniami".
REKLAMA
Jak ograniczyć ryzyko?
"Daily Mail" - powołując się na dr Shah - podaje szereg wskazówek, dotyczących stylu życia, które mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Lekarka przede wszystkim radzi ograniczenie spożywania tłustych potraw. - To nie tylko skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, ale także na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu - nadmienia.
Jednocześnie podkreśla, że kluczem do zdrowia jest także aktywność fizyczna, która także reguluje ciśnienie krwi i obniża poziom cholesterolu. Wymienia spacer, jazdę na rowerze, pływanie czy zajęcia fitness.
Brytyjski dziennik, cytując dr Shah, podkreśla, że prawdopodobieństwo pojawienia się chorób serca znacznie zwiększa palenie papierosów i regularne spożywanie alkoholu.
- Nieregularny sen szkodzi zdrowiu. Wyniki badań naukowców są jednoznaczne
- Te choroby zabijają w Polsce najczęściej. Nie są to nowotwory
- COVID-19 dwukrotnie zwiększa ryzyko zawału serca, udaru i zgonu. Nowe badania
Źródło: "Daily Mail"/łl
REKLAMA