Fogiel: nie chcę wierzyć, że raport NIK to robienie na złość komukolwiek

- Fakty o programie "Praca dla więźniów" świadczą o tym, że liczba pracujących osadzonych wzrosła, a najważniejszy celem programu jest resocjalizacja - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

2019-12-10, 21:55

Fogiel: nie chcę wierzyć, że raport NIK to robienie na złość komukolwiek

Radosław Fogiel ocenił w Polsat News, że program "Praca dla więźniów" odniósł sukces. Jak dodał, w czasie trwania programu trzykrotnie udało się zwiększyć liczbę pracujących, którzy odbywają karę więzienia. To, jak stwierdził, jest zyskiem dla samych więźniów, ponieważ praca umożliwia np. dłużnikom alimentacyjnym rozpoczęcie spłacania swoich zobowiązań.

Powiązany Artykuł

1200_Banaś_PAP.jpg
Sprawa M. Banasia. Ł. Schreiber: możemy myśleć o zmianie konstytucji

- Fakty świadczą o tym, że liczba pracujących więźniów wzrosła, a najważniejszym celem programu jest resocjalizacja przez pracę - podkreślił polityk.

Fogiel zauważył, że obecny prezes NIK Marian Banaś w czasie sprawowania swojej funkcji nie był w stanie przeprowadzić kontroli i sporządzić raportu dotyczącego tego programu.

- To jest, opieram się na słowach Patryka Jakiego, sięgnięcie do raportu, który zrealizował jeszcze poprzedni prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Wtedy wnioski z tego raportu zdaniem NIK nie upoważniały do składania zawiadomień do prokuratury - stwierdził Fogiel.

REKLAMA

- Trudno nie dziwić się temu, że wcześniej ten sam raport nie dawał asumptu do składania takich wniosków, a teraz zdaniem NIK daje - dodał. Fogiel stwierdził jednocześnie, że nie chce wierzyć w to, iż raport NIK to robienie na złość komukolwiek.

Program "Praca dla więźniów"

We wtorek NIK opublikowała raport nt. programu "Praca dla więźniów". Wynika z niego, że wykryte zostały "liczne nieprawidłowości" w finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych ze środków publicznych.

"W ramach kontroli Programu 'Praca dla Więźniów' ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, stwierdzono 27 przypadków udzielenia zamówień z naruszeniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Łączna kwota wydatkowanych w ten sposób środków, to ponad 115 mln zł" - przekazał NIK.

Kontrolerzy wykryli również kilkanaście przypadków zaniżania wysokości czynszu dzierżawionych hal przemysłowych - wg wyliczeń Izby straty z tego tytułu mogą sięgać nawet 37 mln zł.

REKLAMA

W związku z wynikami kontroli NIK podjęła decyzję o skierowaniu 16 zawiadomień do prokuratury. Dodatkowo rozpoczęła ogólnopolską kontrolę, która objęła Ministerstwo Sprawiedliwości, Centralny Zarząd Służby Więziennej oraz siedem innych jednostek. Ma ona potrwać do końca stycznia 2020 r.

mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej