Antoni Podgórski o krok od NFL. "Nie wiedziałem, że w Polsce można grać w futbol amerykański"

2019-12-18, 10:05

Antoni Podgórski o krok od NFL. "Nie wiedziałem, że w Polsce można grać w futbol amerykański"
Antoni Podgórski, zawodnik Warsaw Mets. Foto: print screen/Facebook/Warsaw Mets/@WarsawMets

- Wcześniej po prostu nie wiedziałem, że w Polsce można grać w futbol amerykański. Dowiedziałem się, że drużyna Rhinos Wyszków, z mojego rodzinnego miasta, robi rekrutację, i mój kolega ze szkoły namówił mnie do tego, żebym spróbował swoich sił i tak zostało - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem Antoni Podgórski, zawodnik Warsaw Mets. 22-letni skrzydłowy znalazł się wśród dziewięciu finalistów specjalnego międzynarodowego programu NFL International Player Pathway, dzięki któremu przepustkę do futbolowego raju otrzyma aż czterech z nich.

Posłuchaj

O życiowej szansie z Antonim Podgórskim rozmawia Mateusz Ligęza z Polskiego Radia (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • NFL została założona w 1920 roku jako APFA (American Professional Football Association) - Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego
  • Wcześniej jedynym grającym reprezentantem Polski w NFL był Sebastian Janikowski, który od 2000 roku występował w zespole Oakland Raiders
  • Dotychczas w NFL grało czterech Polaków: Zbigniew Maniecki (1996-1998), Czesław Marcol (1972-1980), Ryszard Szaro (1975-1979) oraz Sebastian Janikowski (2000-2018)

Gdy w kwietniu karierę w lidze NFL po 19 latach skończył Polak Sebastian Janikowski, wydawało się, że pustka po nim może trwać przez długie lata. Zaledwie kilka miesięcy później o krok od najsilniejszej futbolowej ligi świata jest 22-letni Antoni Podgórski, zawodnik Warsaw Mets.

- Wciąż to do mnie nie dotarło. Myślę, że nastąpi to dopiero, gdy już będę w USA i zacznę trenować z innymi zawodnikami. Wylatuję na Florydę na początku stycznia i przez trzy miesiące wszyscy będziemy przygotowywali się do tak zwanego Pro Day'a, a więc testów, do których wszystkie drużyny z ligi NFL będą miały wgląd, jak prezentujemy się na swoich pozycjach i jak wyglądamy na boisku. Będą przeprowadzana na nas podstawowe testy takie jak bieg na 40 jardów, skok w dal z miejsca czy skok dosiężny - przyznał skrzydłowy Warsaw Mets.

Dzięki programowi IPP (funkcjonuje od 3 lat) zawodnicy spoza Stanów Zjednoczonych mają większe szanse na dostanie się do ligi NFL. Na czym zatem polega ten międzynarodowy program?


- Głównym jego założenie jest to, aby rozpowszechniać futbol amerykański poza granicami Stanów Zjednoczonych. Stąd biorą się tacy zawodnicy jak ja, z Polski, aby pokazać, ze jest futbol amerykański jest dyscypliną międzynarodową, którą mogą oprawiać wszyscy, niezależnie od pochodzenia - dodał Podgórski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Kontrakty w NFL podpisze czterech z dziewięciu zawodników. 

- Ciężko ocenić mi teraz swoje szanse, bo nie widziałem pozostałych zawodników, jak prezentują się na boisku. Po tych trzech miesiącach wspólnych treningów będzie mi łatwiej ocenić swoje szanse na dostanie się do ligi. Poza tym warto powiedzieć o tym, że podczas tego najważniejszego dnia, a więc Pro Day'a, jeśli którejś drużynie spodoba się zawodnik, to poza tymi czterema miejscami, zespoły mogą zakontraktować nas jako tak zwanych wolnych strzelców. Wówczas dany gracz nie jest częścią tego programu, tylko podpisuje zwykły kontrakt. Jeśli nie uda mi się dostać do NFL to będę musiał obrać inną drogę, aby osiągnąć sukces. Jeśli wróciłbym do Europy to wtedy najprawdopodobniej dołączę do ligi niemieckiej, a wtedy przygoda rozpocznie się od nowa - przyznał 22-latek. 

(mb)

Polecane

Wróć do strony głównej