Przemoc i zmuszanie do palenia. Skandal w wiedeńskiej szkole baletowej
Uczniowie prestiżowej szkoły baletowej działającej przy Operze Wiedeńskiej byli namawiani do palenia papierosów, by utrzymać szczupłą sylwetkę - wynika z raportu specjalnej komisji. Według niej nad uczniami znęcano się psychicznie i fizycznie.
2019-12-18, 11:12
Informacje o nieprawidłowościach w szkole baletowej pojawiły się w austriackich mediach już w kwietniu. Później w sprawie powołano specjalną komisję, która przesłuchała ponad 20 osób.
Powiązany Artykuł
Przemoc w szkole już nie tylko fizyczna. Znamy najnowsze badania
Jako pierwszy o nadużyciach napisał tygodnik "Falter". Według gazety wobec uczniów stosowano "XIX-wieczne metody": tancerze byli bici, ciągnięci za włosy, a także kierowano pod ich adresem obraźliwe komentarze dotyczące ich sylwetki. Niektórzy uczniowie mieli wpaść w anoreksję i bulimię.
Znęcali się nad dziećmi
Raport opublikowany w tym tygodniu po dochodzeniu komisji wskazuje, że w szkole dochodziło do psychicznego i fizycznego znęcania się nad dziećmi i nastolatkami.
Uczniom w wieku od 10 do 18 lat zalecano m.in. palenie papierosów.
REKLAMA
- Otrzymaliśmy informacje o tym, że uczniom zalecano, by zaczęli palić, bo to ogranicza głód - powiedziała na konferencji prasowej stojąca na czele komisji Susanne Reindl-Krauskopf, członkini zarządu Instytutu Prawa Karnego i Kryminologii na Uniwersytecie Wiedeńskim.
Komisja wykryła również, że do uczniów zwracano się po imieniu i używając rozmiaru ich odzieży - pisze Deutsche Welle, powołując się na raport.
Zmniejszenie presji
Opera Wiedeńska we wtorek zapewniła, że podjęła kroki, by poprawić sytuację w szkole, a dobre samopoczucie uczniów jest dla niej "priorytetowe".
Dodała, że dla dobra uczniów ograniczyła liczbę ćwiczeń i występów. Po ujawnieniu informacji o sytuacji w szkole akademia zorganizowała też zajęcia ze zdrowego odżywiania i zatrudniła psychologów - podały media.
REKLAMA
Komisja uznała jednak te środki za niewystarczające. "Należy stwierdzić, że dzieci i nastolatkowie nie są wystarczająco chronieni przed dyskryminacją, zaniedbaniem i negatywnymi efektami zdrowotnymi" - wskazano w raporcie.
Wiedeńska szkoła baletowa należy do najbardziej znanych w Europie; ok. 80 proc. spośród jej 130 uczniów pochodzi z zagranicy. Jej absolwenci występują w najwybitniejszych zespołach na całym świecie.
st/dw.com
REKLAMA