Artur Wróblewski: sankcje na Nord Stream 2 zgodne z polską racją stanu

Senat USA przyjął ustawę o budżecie Pentagonu. Przewiduje on wzrost wydatków wojskowych USA, wsparcie dla Ukrainy oraz sankcje na Nord Stream 2. - I bardzo dobrze. To zgodne z polską racja stanu, żeby blokować gaz rosyjski i opierać się na amerykańskim - stwierdził w PR24 prof. Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).

2019-12-18, 12:00

Artur Wróblewski: sankcje na Nord Stream 2 zgodne z polską racją stanu
n/z Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych. Foto: EPA/PAP

Posłuchaj

Artur Wróblewski: to zgodne z polską racja stanu, żeby blokować gaz rosyjski, a opieramy się na amerykańskim. ("Gość PR24"/PR24)
+
Dodaj do playlisty

Senat uchwalił budżet obronny przy poparciu obu partii politycznych. Za głosowało 86 senatorów, 8 było przeciw. Ustawa przewiduje wydatki wojskowe USA na poziomie 738 miliardów dolarów oraz wzrost płac żołnierzy o ponad 3 proc. Kongres zwiększył o ponad 730 milionów dolarów wydatki na Europejska. Budżet obronny USA przewiduje także sankcje wobec firm biorących udział w budowie gazociągu Nord Stream 2 łączącego Niemcy i Rosję.

Powiązany Artykuł

kapitol kongres usa 1200 free.jpg
Senat USA uchwalił budżet obronny. Wpisano w nim sankcje na Nord Stream 2

"Platforma Obywatelska daje się ograć Francuzom i Niemcom"

Prof. Artur Wróblewski omówił szczegóły sankcji wobec firm biorących udział w budowie gazociągu Nord Stream 2 łączącego Niemcy i Rosję. Podkreślał, że to działanie "zgodne z polską racją stanu, żeby blokować gaz rosyjski, a opieramy się na amerykańskim". - Bardzo dobrze. Polsce zależy, żeby tworzyć trójkąt: racja Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i nasza racja - podkreślał uczony, który odwoływał się do tego, że decyzje polityczne są skorelowane z interesami wielkich kapitałów.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki biznes grozi kontrsankcjami w związku z sankcjami USA na Nord Stream 2 >>>

- Platforma Obywatelska daje się ograć Francuzom i Niemcom, bo jest proeuropejska. Oni mają własne fundusze inwestycyjne o charakterze spekulacyjnym, które chcą zassać te pieniądze, m.in. 100 mld euro na transformację energetyczną dla siebie, żeby nam sprzedać te technologie energetyczne - tłumaczył prof. Artur Wróblewski zastrzegając jednocześnie, że to dla Polski żaden interes.

REKLAMA

- Jesteśmy za biedni, żebyśmy się opodatkowali i finansowali koncerny zachodnioeuropejskie i ich transformację energetyczną, i naszą też, za ich pieniądze. Przejście na zieloną energię powoduje opodatkowanie nas, będziemy to finansować. A chcemy, żeby ktoś inny to finansował - dodał. 

Nakłady na bezpieczeństwo Ukrainy

Projekt zawierał m.in. zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską". Pomoc wojskowa dla Ukrainy po raz pierwszy obejmuje zakup pocisków rakietowych oraz rakiet przeciwokrętowych dla systemów obrony wybrzeża. Dokument zawiera też zapis o zakazie współpracy wojskowej z Rosją. Ustawa zakazuje również przekazywania Turcji myśliwców F-35 i wprowadza sankcje na gazociąg TurkStream (Turecki Potok) z Rosji do europejskiej części Turcji przez Morze Czarne.

Przewidziano także środki na finansowanie nowych inicjatyw obronnych, związanych ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Rosji i Chin. Personel wojskowy ma otrzymać podwyżki uposażeń w wysokości 3,1 proc.

W audycji o postępującej procedurze impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Powód? Demokraci podejrzewają go o to, że wywierał naciski na Ukrainę ws. nadchodzących wyborów prezydenckich.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Audycja: 

Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 18.12.2019
Godzina emisji: 10.33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej