Posłowie złożyli wniosek do TK ws. aborcji eugenicznej
Grupa posłów, reprezentowana przez Bartłomieja Wróblewskiego i Piotra Uścińskiego, złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznych, tj. wykonywanych ze względu na choroby lub wady rozwojowe dziecka. Podobny wniosek grupy posłów z 2017 r. wygasł wraz z końcem kadencji parlamentu.
2019-12-23, 14:39
- Wniosek do TK jest, tak jak w 2017 roku, ponadpartyjną inicjatywą poselską. Pod wnioskiem podpisało się 119 posłanek i posłów z trzech różnych klubów poselskich i 8 partii politycznych i posłów bezpartyjnych. Sprawa ochrony życia łączy ludzi o różnych poglądach politycznych ze zdecydowanej większości ugrupowań politycznych - podkreślił poseł PiS dr Bartłomiej Wróblewski.
O złożeniu wniosku poinformował portal wpolityce.pl.
Powiązany Artykuł
Wniosek do TK dotyczy tylko jednej kwestii: zgodności z Konstytucją dwóch przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. dotyczących możliwości aborcji eugenicznej tj. w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia.
- Wniosek w żaden sposób nie dotyczy innych przypadków aborcji (zagrożenie życia matki, gwałt czy kazirodztwo - przyp. red.), badań prenatalnych, środków antykoncepcyjnych - zaznaczył przedstawiciel wnioskodawców.
REKLAMA
Prawa człowieka
Jednocześnie zwrócono uwagę, że wniosek oparty jest wyłącznie o argumenty prawne natury konstytucyjnej (ściślej – dotyczące praw człowieka).
Powiązany Artykuł
- Nie odwołuje się do argumentów politycznych, religijnych, moralnych, etycznych czy obyczajowych. Nawiązuje do orzeczenia TK z 28 maja 1997 r. uznającego dziecko nienarodzone za człowieka oraz za niekonstytucyjne przerywanie ciąży z tzw. przesłanek społecznych. Wspierany jest głosami wielu znanych przedstawicieli doktryny prawa o różnych światopoglądach, którzy od lat prezentują taki pogląd - dodał Wróblewski.
Wniosek posłów do TK ma, jak akcentują jego inicjatorzy, przeciąć wieloletnie spory wokół tej kwestii. W przypadku uznania przez Trybunał tzw. aborcji eugenicznej za niezgodną z Konstytucją, przepisy ustawy zostaną uchylone i nie będzie potrzeby, aby sprawą zajmował się Sejm.
wpolityce/pkur
REKLAMA
REKLAMA