Święta z ubogimi. Kard. Nycz: nie retuszujmy żłóbka, był brudny i zimny
Nie próbujmy dzisiaj retuszować żłobka zapisanego w Ewangelii. On był brudny i zimny. Ten żłób, w którym rodzi się Jezus dzisiaj, czyli nasze serce, też czasem bywa zimne i brudne przez słabość i grzech - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas świątecznego spotkania z ubogimi Wspólnoty Sant’Egidio.
2019-12-25, 19:20
Powiązany Artykuł
![nycz 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/6c9298ec-9788-4950-b062-e41d82e11f1b.jpg)
Kard. Kazimierz Nycz: w centrum świąt Bożego Narodzenia jest Eucharystia
Tegoroczne Święta z ubogimi odbyły się po raz piąty w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.
Jak przekonywał podczas spotkania kard. Nycz, należy pamiętać, że "ten żłób, w którym narodził się syn boży, Jezus, był brudny, zimny i był miejscem w którym karmiły się zwierzęta". - Tam narodził się Jezus, który jest dla nas chlebem - powiedział.
- Nie próbujmy dzisiaj retuszować żłobka zapisanego w Ewangelii, on był brudny i zimny. Ten żłób, w którym rodzi się Jezus dzisiaj, czyli nasze serce, też czasem bywa zimne i brudne przez słabość i grzech - mówił duchowny.
Jak dodał, "Pan Jezus, chciałoby się po ludzku powiedzieć, jest do tego przyzwyczajony". - Dlatego twórzmy dzisiaj wszyscy tę szopkę, bądźmy radośni - mówił. Życzył również, by "tego ciepła od żłobka betlejemskiego wystarczyło na cały rok".
Powiązany Artykuł
![boże narodzenie szoopa free pixabay 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/865e86f8-8f55-4a01-9a23-d87ff756cd74.jpg)
Ks. Andrzej Sochal: w Boże Narodzenie powinniśmy odzyskać kontakt z człowiekiem
"Boże Narodzenie niesie światło we wszystkie miejsca"
Kard. Nycz podziękował jednocześnie wszystkim uczestnikom świątecznego spotkania, organizatorom, wspólnocie Sant’Egidio oraz wolontariuszom. - Dziękuję za to spotkanie, za to, że jest ono autentyczne, prawdziwe, że stoi za nim całoroczna współpraca i praca wspólnoty dla ludzi potrzebujących, a tych w Warszawie nie brakuje - powiedział kard. Nycz.
Magdalena Wolnik ze Wspólnoty Sant’Egidio wyraziła przekonanie, że "Boże Narodzenie niesie światło we wszystkie miejsca, w których wydaje się panować mrok i wszędzie tam, gdzie brakuje pokoju".
- W przygotowaniach towarzyszyło nam zaproszenie "spotkajmy się". Zaproszenie, żebyśmy razem tworzyli to "my", które daleko przekracza każde nasze "ja" - mówiła Wolnik. - Życzę, żeby to spotkanie pomogło nam odkryć siłę, która tkwi w tym "my", my, które jest synonimem braterstwa i wspólnoty - dodała.
Powiązany Artykuł
![Boże Narodzenie 2019 1200 Shutterstock.jpg](http://static.prsa.pl/images/b5987fc2-d9e4-4e80-97c3-f6dd191160ca.jpg)
Ks. Grzegorz Kurp: musimy przyswoić sobie dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie
Wspólnota Sant’Egidio
Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W minionym roku w ponad 77 krajach do świątecznego stołu zasiadło ponad 240 tys. gości.
Wspólnota Sant’Egidio, która w tym roku świętuje swoje pięćdziesięciolecie, powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym, wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju.
kstar
REKLAMA
REKLAMA