Pierścieniowe zaćmienie Słońca. Spektakularne zjawisko na niebie
Mieszkańcy państw leżących w pasie od Arabii Saudyjskiej i Omanu do Indii i Singapuru mogli w czwartek obserwować rzadko występujące pierścieniowe zaćmienie Słońca.
2019-12-26, 19:29
Zaćmienie takie występuje, gdy Księżyc nie jest wystarczająco blisko Ziemi, aby całkowicie zasłonić tarczę Słońca i pozostawia widoczny cienki pierścień dysku słonecznego.
Powiązany Artykuł
Odkryto gwiazdę-giganta. Jej cząsteczka waży tyle, ile cała ludzka populacja
Chociaż takie zaćmienia są raz lub dwa razy w roku, to za każdym razem są widoczne tylko z wąskiego pasa terenu. W zależności od warunków pogodowych tegoroczne zjawisko astronomiczne miało być widoczne z obszaru Bliskiego Wschodu, poprzez południowe Indie i kraje Azji Południowo-Wschodniej, aby zakończyć się na północnym Pacyfiku.
Dzień wolny od pracy
Setki astronomów-amatorów i fotografów zgromadziły się m.in. w porcie w Singapurze po to, by je obserwować. W Indiach ludzie zebrali się na plażach w stanie Tamil Nadu. W położonym na wschodzie Indii stanie Odisha ogłoszono dzień wolny od pracy w urzędach państwowych, sądach, szkołach i na uczelniach. W New Delhi w obserwacji zaćmienia przeszkodziły chmury i smog, a premier Narendra Modi wyraził z tego powodu niezadowolenie w mediach społecznościowych.
Następne pierścieniowe zaćmienie Słońca - w 2020 roku - będzie widoczne w pasie od Afryki do północnej Azji. Kolejne - w 2021 roku - tylko w Arktyce i w części Kanady, na Grenlandii i na rosyjskim Dalekim Wschodzie.
REKLAMA
mr
REKLAMA