Zmiany ws. ograniczenia handlu. W tym roku tylko 7 niedziel handlowych
W tym roku w zasadzie wszystkie niedziele są wolne od handlu. Nie dotyczy to jedynie dni przewidzianych w ustawie dotyczącej ograniczenia handlu - mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
2020-01-01, 18:50
Posłuchaj
- W tym roku zdecydowana większość niedziel będzie wolna od handlu
- Handel będzie dozwolony tylko w siedem niedziel
- Związkowcy postulują dalsze "uszczelnienie" ustawy
Te wyjątki to 7 niedziel handlowych - 2 przed Świętami Bożego Narodzenia, przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Zgodnie z ustawą handlować w każdą niedzielę można też w sklepach zlokalizowanych na dworcach, w piekarniach, aptekach, kwiaciarniach a także tam, gdzie za ladą stanie właściciel.
Ograniczenie handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Początkowo wolne od pracy w handlu były dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i ostatnia. W ubiegłym roku sklepy były czynne w ostatnią niedzielę w miesiącu.
- Polacy przyzwyczaili się do nierobienia zakupów w niedziele - mówi szef handlowej Solidarności Alfred Bujara. Przypomina, że to głównie NSZZ "Solidarność" zebrała podpisy pod obywatelskim projektem w tej sprawie i wyraża zadowolenie, że pracownicy handlu mogą niedziele spędzać z rodziną.
Powiązany Artykuł
Ekspert: bez handlu w niedzielę da się żyć i Polacy już to wiedzą
Alfred Bujara uważa, że potrzebne jest jednak doprecyzowanie ustawy, by sieci handlowe nie mogły wykorzystywać luk w przepisach. Chodzi zwłaszcza o doprecyzowanie czym jest placówka pocztowa.
REKLAMA
Wiceminister Stanisław Szwed powiedział, że rząd na razie nie zakłada zasadniczych zmian w ustawie ale nie wykluczył, że w przyszłości może pojawić się taka potrzeba.
PolskieRadio24.pl, IAR, md
REKLAMA