Ekspert ws. Baltic Pipe: problemem może być skrzyżowanie z Nord Stream 2
- Jest jedno wyzwanie. Baltic Pipe będzie musiał krzyżować się z Nord Stream 2 - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl. W Warszawie podpisano umowę na dostawę rur do budowy podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe.
2020-01-10, 14:28
Posłuchaj
Umowę zawarł operator gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz Europipe GmbH. Gazociąg ma połączyć polski i duński system przesyłu gazu, dzięki czemu do Polski trafi gaz szelfu norweskiego.
Technika i polityka
Gość Polskiego Radia 24 nie zakłada opóźnień przy tej inwestycji. Jednak wyzwaniem może być skrzyżowanie Baltic Pipe z gazociągami Nord Stream i Nord Stream 2 na dnie Morza Bałtyckiego. - Różnica jest taka, że Nord Stream to konsorcjum z udziałem firm europejskich, które nie mogą sobie pozwolić na zagrywki jak opóźnianie krzyżowania. Natomiast Nord Stream 2 należy tylko do Gazpromu. Gazprom nie będzie musiał się pytać żadnego europejskiego partnera w tej sprawie i może dojść do nadużyć - powiedział Wojciech Jakóbik. Wyraził przy tym nadzieję, że sprawa techniczna nie zamieni się w polityczną. - Ale kto wie, z Rosjanami mamy różne relacje - wyjaśnił.
Powiązany Artykuł
Chirurgiczne cięcie USA. Ekspert: nowe sankcje USA mogłyby zatrzymać Nord Stream 2 na długo
Wojciech Jakóbik przypomniał, że infrastruktura europejska nie była w przeszłości blokowana przez Rosjan. - Należy spodziewać się, że w tym przypadku zachowają się odpowiedzialnie. Po stronie Polski na pewno będzie Komisja Europejska, bo Baltic Pipe jest istotny dla UE, znajduje się na liście projektów wspólnego zainteresowania, otrzymuje pieniądze z UE. Należałoby więc oczekiwać, że będzie to formalność - podkreślił gość Polskiego Radia 24.
Sankcje USA mogą namieszać
Zwrócił też uwagę na sankcje USA nałożone na Nord Stream 2. - Według bardzo optymistycznych komentarzy Nord Stream 2 może się opóźnić nawet do 2024 roku. Gdyby został opóźniony aż o pięć lat, to musiałby być konsultowany z Polakami. Pewnie zachowalibyśmy się elegancko, ale nie musielibyśmy się zastanawiać jak zachowają się Rosjanie - podsumował Wojciech Jakóbik.
REKLAMA
Baltic Pipe będzie mógł transportować 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie do Polski oraz 3 mld metrów sześciennych z Polski do Danii. Do budowy podmorskiej części Baltic Pipe ma być wykorzystanych blisko 23 200 rur. W ramach kontraktu Europipe dostarczy rury o średnicy nominalnej 900 mm, które będą wykonane w odcinkach o długości nominalnej 12,2 m. Gazociąg ma być gotowy do wykorzystania 1 października 2022 roku. Budowa ma się rozpocząć w tym roku.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Wojciech Jakóbik
Data emisji: 10.01.2020
Godzina emisji: 13.09
REKLAMA
PR24
REKLAMA